event burgee venue burgee

NS14 2011-12 National Titles

Cronulla Sailing Club

Results are final as of 17:34 on January 7, 2012

Contents

Scratch Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW (3.0) 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 14.0 9.0
2nd 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1.0 (2.0) 2.0 1.0 (7.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 20.0 11.0
3rd 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 2.0 3.0 3.0 3.0 (5.0) (6.0) 3.0 3.0 5.0 33.0 22.0
4th 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW (6.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 5.0 (8.0) 6.0 4.0 45.0 31.0
5th 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW (7.0) 7.0 7.0 7.0 3.0 3.0 7.0 (8.0) 7.0 56.0 41.0
6th 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 5.0 5.0 5.0 (8.0) 8.0 (10.0) 4.0 7.0 8.0 60.0 42.0
7th 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 10.0 9.0 12.0 9.0 (36.0) (18.0) 5.0 4.0 6.0 109.0 55.0
8th 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 8.0 10.0 (11.0) 6.0 9.0 7.0 6.0 9.0 (13.0) 79.0 55.0
9th 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 12.0 6.0 6.0 (13.0) (16.0) 13.0 9.0 10.0 11.0 96.0 67.0
10th 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW (16.0) 11.0 14.0 5.0 1.0 9.0 14.0 (15.0) 14.0 99.0 68.0
11th 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 4.0 (60.0 DNF) 33.0 (60.0 DNS) 6.0 8.0 11.0 5.0 3.0 190.0 70.0
12th 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 11.0 (60.0 DNF) 10.0 12.0 11.0 4.0 13.0 12.0 (60.0 DNF) 193.0 73.0
13th 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW (13.0) 12.0 (13.0) 11.0 13.0 12.0 12.0 13.0 9.0 108.0 82.0
14th 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 9.0 8.0 9.0 17.0 14.0 11.0 15.0 (60.0 DNS) (60.0 OCS) 203.0 83.0
15th 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 15.0 14.0 8.0 (16.0) 15.0 (39.0) 10.0 11.0 10.0 138.0 83.0
16th 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 19.0 13.0 18.0 10.0 19.0 (20.0) (20.0) 14.0 12.0 145.0 105.0
17th 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 18.0 15.5 16.0 18.0 10.0 16.0 (27.0) 20.0 (23.0) 163.5 113.5
18th 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 17.0 20.0 17.0 20.0 (23.5 RDGa) 14.0 21.0 19.0 (60.0 DNC) 211.5 128.0
19th 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW (23.0) 18.0 15.0 19.0 20.0 (32.0) 19.0 17.0 21.0 184.0 129.0
20th 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW (28.0) 26.0 20.0 14.0 25.0 15.0 16.0 (60.0 DNF) 16.0 220.0 132.0
21st 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 14.0 21.0 23.0 (32.0) 24.0 19.0 24.0 (25.0) 19.0 201.0 144.0
22nd 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW (27.0) 19.0 26.0 21.0 (27.0) 27.0 17.0 27.0 20.0 211.0 157.0
23rd 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 22.0 15.5 24.0 22.0 23.0 (33.0) (28.0) 26.0 26.0 219.5 158.5
24th 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 20.0 17.0 34.0 30.0 (42.0) (38.0) 18.0 18.0 22.8 RDGa (ND) 239.8 159.8
25th 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 25.0 24.0 28.0 31.0 (60.0 OCS) 22.0 (32.0) 16.0 15.0 253.0 161.0
26th 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 31.0 (37.0) 25.0 15.0 12.0 21.0 (35.0) 29.0 29.0 234.0 162.0
27th 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW (37.0) 23.0 19.0 24.0 26.0 30.0 (33.0) 21.0 24.0 237.0 167.0
28th 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 24.0 22.0 (37.0) 23.0 (41.0) 37.0 23.0 22.0 18.0 247.0 169.0
29th 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW (60.0 DNF) (60.0 DNS) 36.0 27.0 29.0 26.0 25.0 24.0 17.0 304.0 184.0
30th 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW (38.0) 32.0 (35.0) 28.0 34.0 23.0 26.0 32.0 22.0 270.0 197.0
31st 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW (34.0) 31.0 (39.0) 34.0 18.0 28.0 29.0 31.0 30.0 274.0 201.0
32nd 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 30.0 27.0 31.0 29.0 31.0 (40.0) 22.0 (60.0 DNF) 32.0 302.0 202.0
33rd 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 33.0 33.0 30.0 26.0 (38.0) 31.0 (34.0) 28.0 27.0 280.0 208.0
34th 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 29.0 29.0 27.0 35.0 30.0 35.0 (36.0) 30.0 (60.0 DNC) 311.0 215.0
35th 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW (60.0 DNF) 30.0 29.0 25.0 44.0 42.0 30.0 23.0 (60.0 DNF) 343.0 223.0
36th 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 21.0 25.0 21.0 33.0 39.0 25.0 (60.0 DNF) (60.0 DNS) 60.0 DNC 344.0 224.0
37th 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 26.0 (60.0 DNF) 22.0 (60.0 DNF) 21.0 17.0 60.0 DNF 60.0 DNS 25.0 351.0 231.0
38th 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 35.0 36.0 42.0 41.0 (50.0) (43.0) 38.0 34.0 28.0 347.0 254.0
39th 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 36.0 39.0 41.0 37.0 (43.0) (47.0) 37.0 33.0 31.0 344.0 254.0
40th 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 39.0 35.0 38.0 36.0 33.0 (44.0) 39.0 (60.0 DNF) 34.0 358.0 254.0
41st 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 42.0 38.0 43.0 38.0 (45.0) (51.0) 40.0 35.0 33.0 365.0 269.0
42nd 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW (60.0 DNF) (60.0 DNF) 32.0 44.0 17.0 29.0 31.0 60.0 DNF 60.0 DNF 393.0 273.0
43rd 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 32.0 34.0 46.0 40.0 49.0 49.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 430.0 310.0
44th 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 40.0 40.0 (60.0 DNF) (60.0 DNS) 22.0 36.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 438.0 318.0
45th 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 43.0 (60.0 DNF) 40.0 42.0 32.0 41.0 (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 438.0 318.0
46th 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW (60.0 DNF) 28.0 (60.0 DNF) 60.0 DNS 28.0 34.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 450.0 330.0
47th 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW (60.0 DNS) (60.0 DNS) 49.0 46.0 48.0 50.0 41.0 36.0 60.0 DNC 450.0 330.0
48th 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 44.0 (60.0 DNF) 44.0 39.0 35.0 52.0 (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNF 454.0 334.0
49th 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe (60.0 DNS) (60.0 DNS) 45.0 43.0 46.0 46.0 42.0 60.0 DNC 60.0 DNF 462.0 342.0
50th 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 45.0 (60.0 DNF) 50.0 (60.0 DNS) 55.0 54.0 60.0 DNF 60.0 DNC 35.0 479.0 359.0
51st 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 37.0 24.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 481.0 361.0
52nd 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW (60.0 DNS) (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 40.0 48.0 60.0 DNS 60.0 DNC 36.0 484.0 364.0
53rd 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 41.0 (60.0 DNF) 48.0 (60.0 DNF) 60.0 DNC 45.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 494.0 374.0
54th 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW (60.0 DNF) (60.0 DNS) 47.0 45.0 52.0 60.0 DNS 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 504.0 384.0
55th 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW (60.0 DNF) 41.0 (60.0 DNF) 60.0 DNS 53.0 56.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 510.0 390.0
56th 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW (60.0 DNS) (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 47.0 53.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 520.0 400.0
57th 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT (60.0 DNS) (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 51.0 55.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 526.0 406.0
58th 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW (60.0 DNF) (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 54.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 534.0 414.0
59th 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNS 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 540.0 420.0

Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Ratings: TCF, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 6.0 6.0 36.0 27.5 (55.0) (53.0) 1.0 1.0 4.0 189.5 81.5
2nd 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW (39.0) 13.0 8.0 7.0 19.0 10.0 24.0 (35.0) 5.0 160.0 86.0
3rd 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 14.0 18.5 2.0 (39.0) 34.0 (56.0) 4.0 6.0 13.0 186.5 91.5
4th 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW (41.0) 1.0 1.0 14.0 18.0 (42.0) 36.0 7.0 15.0 175.0 92.0
5th 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 19.0 16.0 6.5 (41.0) (50.0) 26.0 5.0 4.5 18.0 186.0 95.0
6th 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 30.0 (39.0) 15.0 2.5 12.0 13.5 (34.0) 30.5 9.0 185.5 112.5
7th 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 9.0 5.0 (44.0) 37.0 (49.0) 34.0 9.0 4.5 16.4 RDGa (ND) 207.9 114.9
8th 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW (37.0) 32.0 10.5 4.0 11.0 28.0 (40.0) 30.5 2.0 195.0 118.0
9th 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 7.0 25.0 28.0 (35.5) (52.5) 27.0 2.0 8.0 21.0 206.0 118.0
10th 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 16.5 2.0 12.0 44.0 (52.5) (54.0) 7.0 10.0 27.0 225.0 118.5
11th 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 18.0 11.0 23.0 27.5 (40.0) (46.5) 10.0 17.5 14.0 207.5 121.0
12th 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 20.0 14.5 26.5 29.0 (60.0 OCS) 23.5 (31.0) 3.0 6.0 213.5 122.5
13th 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 32.5 (37.0) 4.0 8.5 27.0 16.0 (35.0) 26.0 11.0 197.0 125.0
14th 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW (31.0) 7.0 6.5 23.0 30.0 (52.0) 21.0 14.5 23.0 208.0 125.0
15th 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 2.0 21.0 29.0 42.0 (45.0) (55.0) 6.0 14.5 19.0 233.5 133.5
16th 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW (60.0 DNF) (60.0 DNS) 45.0 10.0 17.0 15.0 23.0 16.0 8.0 254.0 134.0
17th 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW (40.0) 38.0 10.5 1.0 9.0 22.0 (39.0) 33.0 22.0 214.5 135.5
18th 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 22.0 10.0 (38.0) 16.0 37.5 (50.0) 26.0 13.0 12.0 224.5 136.5
19th 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 36.0 23.0 (46.0) 16.0 (37.5) 30.0 13.0 12.0 7.0 220.5 137.0
20th 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 28.0 4.0 (35.0) 21.0 28.0 (36.0) 12.0 28.0 17.0 209.0 138.0
21st 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 38.0 17.0 9.0 8.5 10.0 31.0 (41.0) (60.0 DNF) 24.5 239.0 138.0
22nd 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 15.0 22.0 (34.0) 22.0 (36.0) 19.0 8.0 20.0 33.0 209.0 139.0
23rd 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW (34.0) 28.0 14.0 6.0 29.0 23.5 15.0 (60.0 DNF) 24.5 234.0 140.0
24th 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 12.0 34.0 (41.0) 24.0 (46.0) 7.0 32.0 32.0 1.0 229.0 142.0
25th 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW (35.0) 18.5 (43.0) 16.0 8.0 12.0 25.0 34.0 29.0 220.5 142.5
26th 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 5.0 (60.0 DNF) 50.0 (60.0 DNS) 22.0 38.5 16.0 2.0 10.0 263.5 143.5
27th 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 13.0 20.0 21.0 (35.5) 33.0 (38.5) 19.0 17.5 20.0 217.5 143.5
28th 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 25.0 14.5 20.0 (31.0) 26.0 20.0 14.0 24.0 (28.0) 202.5 143.5
29th 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 4.0 28.0 33.0 34.0 (47.0) (48.0) 3.0 11.0 31.0 239.0 144.0
30th 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW (32.5) 8.0 31.0 13.0 15.0 (51.0) 20.0 29.0 32.0 231.5 148.0
31st 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1.0 35.0 (42.0) (43.0) 31.0 25.0 22.0 21.0 16.0 236.0 151.0
32nd 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 27.0 12.0 22.0 20.0 23.0 (44.0) 17.0 (60.0 DNF) 35.0 260.0 156.0
33rd 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 26.0 3.0 (37.0) 25.0 25.0 (49.0) 30.0 25.0 26.0 246.0 160.0
34th 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 16.5 (60.0 DNF) 30.0 38.0 32.0 9.0 18.0 22.0 (60.0 DNF) 285.5 165.5
35th 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 21.0 24.0 25.0 32.0 16.0 (45.0) (33.0) 19.0 30.0 245.0 167.0
36th 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 10.0 30.5 24.0 30.0 30.9 RDGa (41.0) 29.0 23.0 (60.0 DNC) 278.4 177.4
37th 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 23.0 26.0 18.0 33.0 20.0 32.0 (38.0) 27.0 (60.0 DNC) 277.0 179.0
38th 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW (60.0 DNF) 33.0 13.0 18.0 44.0 40.0 27.0 9.0 (60.0 DNF) 304.0 184.0
39th 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 44.0 (60.0 DNF) 3.0 11.0 3.0 5.0 (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 306.0 186.0
40th 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 45.0 (60.0 DNF) 17.0 (60.0 DNS) 4.0 4.0 60.0 DNF 60.0 DNC 3.0 313.0 193.0
41st 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 8.0 9.0 26.5 45.0 48.0 46.5 11.0 (60.0 DNS) (60.0 OCS) 314.0 194.0
42nd 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW (60.0 DNS) (60.0 DNS) 49.0 12.0 5.5 1.0 37.0 36.0 60.0 DNC 320.5 200.5
43rd 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 42.0 (60.0 DNF) 5.0 2.5 5.5 29.0 (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNF 324.0 204.0
44th 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 3.0 30.5 48.0 19.0 35.0 17.0 (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 332.5 212.5
45th 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 11.0 28.0 19.0 40.0 41.0 18.0 (60.0 DNF) (60.0 DNS) 60.0 DNC 337.0 217.0
46th 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe (60.0 DNS) (60.0 DNS) 47.0 5.0 13.0 6.0 42.0 60.0 DNC 60.0 DNF 353.0 233.0
47th 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 29.0 (60.0 DNF) 16.0 (60.0 DNF) 21.0 21.0 60.0 DNF 60.0 DNS 34.0 361.0 241.0
48th 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW (60.0 DNF) (60.0 DNF) 32.0 46.0 7.0 13.5 28.0 60.0 DNF 60.0 DNF 366.5 246.5
49th 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 43.0 40.0 (60.0 DNF) (60.0 DNS) 2.0 2.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 387.0 267.0
50th 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW (60.0 DNF) 41.0 (60.0 DNF) 60.0 DNS 1.0 11.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 413.0 293.0
51st 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 24.0 (60.0 DNF) 40.0 (60.0 DNF) 60.0 DNC 3.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 427.0 307.0
52nd 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW (60.0 DNF) (60.0 DNS) 39.0 26.0 14.0 60.0 DNS 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 439.0 319.0
53rd 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW (60.0 DNF) 36.0 (60.0 DNF) 60.0 DNS 24.0 37.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 457.0 337.0
54th 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW (60.0 DNS) (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 39.0 43.0 60.0 DNS 60.0 DNC 36.0 478.0 358.0
55th 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 51.0 8.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 479.0 359.0
56th 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW (60.0 DNS) (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 43.0 33.0 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 496.0 376.0
57th 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT (60.0 DNS) (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 42.0 35.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 497.0 377.0
58th 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW (60.0 DNF) (60.0 DNS) 60.0 DNC 60.0 DNC 54.0 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 534.0 414.0
59th 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT (60.0 DNC) (60.0 DNC) 60.0 DNS 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 540.0 420.0

Female Skipper Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS (1.0) 1.0 1.0 1.0 (6.0 OCS) 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 7.0
2nd 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 (6.0 DNF) 2.0 23.0 14.0
3rd 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 3.0 3.0 (6.0 DNF) (6.0 DNS) 1.0 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 39.0 27.0
4th 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 4.0 (6.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 5.0 (6.0 DNS) 6.0 DNC 6.0 DNF 42.0 30.0
5th 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe (6.0 DNS) (6.0 DNS) 4.0 4.0 4.0 4.0 3.0 6.0 DNC 6.0 DNF 43.0 31.0

Youth Skipper Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 2.0 2.0 3.0 3.0 (11.0 OCS) 3.0 (4.0) 2.0 2.0 32.0 17.0
3rd 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 4.0 4.0 (5.0) 4.0 2.0 (5.0) 2.0 4.0 4.0 34.0 24.0
4th 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW (11.0 DNF) 3.0 4.0 2.0 8.0 8.0 3.0 3.0 (11.0 DNF) 53.0 31.0
5th 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 3.0 (11.0 DNF) 2.0 (11.0 DNF) 3.0 2.0 11.0 DNF 11.0 DNS 3.0 57.0 35.0
6th 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 6.0 (11.0 DNF) 6.0 6.0 5.0 7.0 (11.0 DNS) 11.0 DNC 11.0 DNC 74.0 52.0
7th 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 5.0 5.0 (11.0 DNF) (11.0 DNS) 4.0 6.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 75.0 53.0
8th 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 7.0 (11.0 DNF) 7.0 5.0 6.0 9.0 (11.0 DNS) 11.0 DNC 11.0 DNF 78.0 56.0
9th 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 8.0 (11.0 DNF) 8.0 (11.0 DNS) 9.0 10.0 11.0 DNF 11.0 DNC 5.0 84.0 62.0
10th 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 4.0 11.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 88.0 66.0

Classic Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 10.0 7.0
2nd 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW (5.0 DNF) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 (5.0 DNF) 23.0 13.0
3rd 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2.0 (5.0 DNF) 4.0 (5.0 DNS) 4.0 3.0 5.0 DNF 5.0 DNC 2.0 35.0 25.0
4th 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW (5.0 DNF) (5.0 DNS) 3.0 3.0 3.0 5.0 DNS 5.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 39.0 29.0

Family Crew Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 11.0 7.0
2nd 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 2.0 (3.0) (4.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 3.0 20.0 13.0
3rd 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 4.0 4.0 2.0 3.0 (5.0) (12.0) 3.0 3.0 2.0 38.0 21.0
4th 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 3.0 2.0 3.0 4.0 4.0 3.0 4.0 (20.0 DNS) (20.0 OCS) 63.0 23.0
5th 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 5.0 5.5 6.0 5.0 3.0 4.0 (8.0) (7.0) 7.0 50.5 35.5
6th 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW (8.0) (8.0) 5.0 6.0 7.0 8.0 6.0 5.0 6.0 59.0 43.0
7th 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 6.0 7.0 10.0 9.0 (12.0) (11.0) 5.0 6.0 7.2 RDGa (ND) 73.2 50.2
8th 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 10.0 10.0 9.0 10.0 (20.0 OCS) 6.0 (11.0) 4.0 4.0 84.0 53.0
9th 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 7.0 5.5 8.0 7.0 (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 72.5 54.5
10th 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 9.0 9.0 (11.0) 8.0 (11.0) 10.0 7.0 8.0 5.0 78.0 56.0
11th 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW (12.0) 11.0 (12.0) 11.0 6.0 7.0 10.0 10.0 11.0 90.0 66.0
12th 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 11.0 (20.0 DNF) 7.0 (20.0 DNF) 8.0 5.0 20.0 DNF 20.0 DNS 8.0 119.0 79.0
13th 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW (13.0) 12.0 13.0 13.0 (14.0) 13.0 12.0 11.0 10.0 111.0 84.0
14th 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW (14.0) 13.0 14.0 12.0 13.0 (15.0) 13.0 12.0 12.0 118.0 89.0
15th 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 15.0 (20.0 DNF) 15.0 (20.0 DNS) 17.0 16.0 20.0 DNF 20.0 DNC 13.0 156.0 116.0
16th 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW (20.0 DNS) (20.0 DNS) 20.0 DNC 20.0 DNC 10.0 14.0 20.0 DNS 20.0 DNC 14.0 158.0 118.0
17th 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW (20.0 DNF) 14.0 (20.0 DNF) 20.0 DNS 15.0 17.0 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 166.0 126.0
18th 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW (20.0 DNF) (20.0 DNS) 20.0 DNC 20.0 DNC 16.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 176.0 136.0
19th 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 180.0 140.0

Heavyweight Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (20.0 DNS) (20.0 OCS) 49.0 9.0
2nd 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 4.0 2.0 3.0 1.0 3.0 (5.0) (5.0) 1.0 1.0 25.0 15.0
3rd 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 3.0 (6.0) 2.0 4.0 5.8 RDGa 2.0 6.0 3.0 (20.0 DNC) 51.8 25.8
4th 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 8.0 (9.0) 5.0 2.0 6.0 3.0 2.0 (20.0 DNF) 2.0 57.0 28.0
5th 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 2.0 (7.0) 6.0 (10.0) 5.0 4.0 7.0 6.0 4.0 51.0 34.0
6th 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 6.0 3.0 7.0 6.0 4.0 (10.0) (9.0) 7.0 7.0 59.0 40.0
7th 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 7.0 5.0 (8.0) 5.0 (8.0) 7.0 3.0 8.0 5.0 56.0 40.0
8th 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 5.0 4.0 (11.0) 9.0 11.0 (12.0) 4.0 2.0 5.8 RDGa (ND) 63.8 40.8
9th 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW (12.0) 8.0 4.0 7.0 7.0 9.0 (11.0) 4.0 6.0 68.0 45.0
10th 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW (20.0 DNF) (20.0 DNS) 12.0 8.0 9.0 6.0 8.0 5.0 3.0 91.0 51.0
11th 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 9.0 10.0 9.0 11.0 10.0 11.0 (12.0) 9.0 (20.0 DNC) 101.0 69.0
12th 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 11.0 12.0 13.0 (14.0) (15.0) 13.0 13.0 10.0 8.0 109.0 80.0
13th 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 13.0 13.0 (14.0) 12.0 12.0 (16.0) 14.0 11.0 9.0 114.0 84.0
14th 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW (20.0 DNF) (20.0 DNF) 10.0 15.0 2.0 8.0 10.0 20.0 DNF 20.0 DNF 125.0 85.0
15th 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 10.0 11.0 15.0 13.0 14.0 14.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 137.0 97.0
16th 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW (20.0 DNS) (20.0 DNS) 17.0 17.0 13.0 15.0 15.0 12.0 20.0 DNC 149.0 109.0
17th 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW (20.0 DNF) (20.0 DNS) 16.0 16.0 17.0 20.0 DNS 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 169.0 129.0
18th 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW (20.0 DNF) 14.0 (20.0 DNF) 20.0 DNS 18.0 18.0 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 170.0 130.0
19th 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT (20.0 DNS) (20.0 DNS) 20.0 DNC 20.0 DNC 16.0 17.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 173.0 133.0

Husband & Wife Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 11.0 7.0
2nd 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT (2.0) (2.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 16.0 12.0
3rd 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW (4.0 DNF) 3.0 (4.0 DNF) 4.0 DNS 3.0 3.0 4.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 33.0 25.0

Jack and Jill Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW (3.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 13.0 8.0
2nd 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1.0 (2.0) 2.0 1.0 (6.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 19.0 11.0
3rd 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 2.0 3.0 3.0 3.0 4.0 (6.0) 3.0 3.0 (5.0) 32.0 21.0
4th 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW (6.0) 4.0 4.0 4.0 3.0 5.0 (8.0) 6.0 4.0 44.0 30.0
5th 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW (7.0) 6.0 6.0 6.0 2.0 3.0 7.0 (8.0) 7.0 52.0 37.0
6th 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 5.0 5.0 5.0 7.0 7.0 (9.0) 4.0 7.0 (8.0) 57.0 40.0
7th 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 9.0 7.0 9.0 8.0 (21.0) (14.0) 5.0 4.0 6.0 83.0 48.0
8th 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 8.0 8.0 8.0 5.0 8.0 7.0 6.0 (9.0) (10.0) 69.0 50.0
9th 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 4.0 (30.0 DNF) 22.0 (30.0 DNS) 5.0 8.0 9.0 5.0 3.0 116.0 56.0
10th 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 10.0 (30.0 DNF) 7.0 10.0 9.0 4.0 11.0 10.0 (30.0 DNF) 121.0 61.0
11th 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW (11.0) 9.0 10.0 9.0 (11.0) 10.0 10.0 11.0 9.0 90.0 68.0
12th 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 13.0 11.0 11.0 13.0 (14.4 RDGa) 11.0 14.0 12.0 (30.0 DNC) 129.4 85.0
13th 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW (18.0) 16.0 13.0 11.0 15.0 12.0 12.0 (30.0 DNF) 11.0 138.0 90.0
14th 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 12.0 12.0 16.0 (21.0) 14.0 15.0 (17.0) 16.0 14.0 137.0 99.0
15th 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 17.0 10.0 (18.0) 14.0 17.0 (20.0) 13.0 17.0 15.0 141.0 103.0
16th 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW (23.0) 14.0 12.0 16.0 16.0 (22.0) 21.0 13.0 17.0 154.0 109.0
17th 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 15.0 13.0 (25.0) 15.0 (24.0) 24.0 16.0 14.0 13.0 159.0 110.0
18th 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 20.0 (21.0) 17.0 12.0 10.0 16.0 (23.0) 19.0 21.0 159.0 115.0
19th 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW (30.0 DNF) (30.0 DNS) 24.0 18.0 18.0 19.0 18.0 15.0 12.0 184.0 124.0
20th 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW (24.0) 18.0 (23.0) 19.0 20.0 17.0 19.0 20.0 16.0 176.0 129.0
21st 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 19.0 17.0 20.0 20.0 19.0 (25.0) 15.0 (30.0 DNF) 22.0 187.0 132.0
22nd 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 16.0 (30.0 DNF) 15.0 (30.0 DNF) 13.0 13.0 30.0 DNF 30.0 DNS 18.0 195.0 135.0
23rd 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 21.0 19.0 19.0 17.0 (22.0) (23.0) 22.0 18.0 19.0 180.0 135.0
24th 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 14.0 15.0 14.0 22.0 23.0 18.0 (30.0 DNF) (30.0 DNS) 30.0 DNC 196.0 136.0
25th 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 22.0 20.0 (26.0) 23.0 (27.0) 26.0 24.0 21.0 20.0 209.0 156.0
26th 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW (30.0 DNF) (30.0 DNF) 21.0 25.0 12.0 21.0 20.0 30.0 DNF 30.0 DNF 219.0 159.0
27th 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW (30.0 DNS) (30.0 DNS) 28.0 26.0 26.0 28.0 25.0 22.0 30.0 DNC 245.0 185.0
28th 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe (30.0 DNS) (30.0 DNS) 27.0 24.0 25.0 27.0 26.0 30.0 DNC 30.0 DNF 249.0 189.0
29th 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW (30.0 DNF) 22.0 (30.0 DNF) 30.0 DNS 28.0 29.0 30.0 DNF 30.0 DNC 30.0 DNC 259.0 199.0

Veteran Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Heat 1 Heat 2 Heat 3 Heat 4 Heat 5 Heat 6 Heat 7 Heat 8 Heat 9 Total Nett
1st 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW (4.0) 2.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 3.0 20.0 13.0
2nd 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 3.0 (4.0) 1.0 4.0 4.0 (13.0) 1.0 1.0 1.0 32.0 15.0
3rd 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1.0 1.0 2.0 5.0 3.0 2.0 3.0 (22.0 DNS) (22.0 OCS) 61.0 17.0
4th 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS (5.0) 3.0 5.0 2.0 5.0 4.0 (6.0) 2.0 2.0 34.0 23.0
5th 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 2.0 (7.0) 6.0 (11.0) 7.0 3.0 7.0 7.0 5.0 55.0 37.0
6th 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW (7.0) 6.0 4.0 6.0 6.0 (9.0) 5.0 4.0 6.0 53.0 37.0
7th 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 9.0 (13.0) 7.0 3.0 2.0 5.0 (11.0) 9.0 10.0 69.0 45.0
8th 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 6.0 5.0 10.0 10.0 (14.0) (12.0) 4.0 5.0 6.7 RDGa (ND) 72.7 46.7
9th 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW (22.0 DNF) (22.0 DNS) 12.0 8.0 9.0 7.0 8.0 6.0 4.0 98.0 54.0
10th 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 10.0 (11.0) 9.0 7.0 (12.0) 8.0 10.0 8.0 8.0 83.0 60.0
11th 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW (13.0) 10.0 (11.0) 9.0 11.0 6.0 9.0 11.0 7.0 87.0 63.0
12th 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 8.0 9.0 8.0 (12.0) 10.0 11.0 12.0 10.0 (22.0 DNC) 102.0 68.0
13th 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 11.0 12.0 14.0 (15.0) (18.0) 14.0 14.0 13.0 9.0 120.0 87.0
14th 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 12.0 (15.0) 13.0 13.0 15.0 (16.0) 13.0 12.0 11.0 120.0 89.0
15th 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 15.0 14.0 15.0 14.0 (16.0) (19.0) 15.0 14.0 12.0 134.0 99.0
16th 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW (22.0 DNF) 8.0 (22.0 DNF) 22.0 DNS 8.0 10.0 22.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 158.0 114.0
17th 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW (22.0 DNS) (22.0 DNS) 17.0 16.0 17.0 18.0 16.0 15.0 22.0 DNC 165.0 121.0
18th 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW (22.0 DNS) (22.0 DNS) 22.0 DNC 22.0 DNC 13.0 17.0 22.0 DNS 22.0 DNC 13.0 175.0 131.0
19th 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 14.0 (22.0 DNF) 16.0 (22.0 DNF) 22.0 DNC 15.0 22.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 177.0 133.0
20th 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW (22.0 DNF) 16.0 (22.0 DNF) 22.0 DNS 20.0 21.0 22.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 189.0 145.0
21st 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT (22.0 DNS) (22.0 DNS) 22.0 DNC 22.0 DNC 19.0 20.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 193.0 149.0

Heat 1 - Scratch Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:50:22 0:50:22 1.0
2 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:50:34 0:50:34 2.0
3 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:51:01 0:51:01 3.0
4 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:51:23 0:51:23 4.0
5 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:51:36 0:51:36 5.0
6 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:52:06 0:52:06 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:53:37 0:53:37 7.0
8 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:53:38 0:53:38 8.0
9 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:53:41 0:53:41 9.0
10 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:53:47 0:53:47 10.0
11 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:53:55 0:53:55 11.0
12 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:54:26 0:54:26 12.0
13 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:55:08 0:55:08 13.0
14 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:55:30 0:55:30 14.0
15 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:55:44 0:55:44 15.0
16 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:55:46 0:55:46 16.0
17 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:55:56 0:55:56 17.0
18 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:56:05 0:56:05 18.0
19 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:56:16 0:56:16 19.0
20 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:57:19 0:57:19 20.0
21 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 0:57:28 0:57:28 21.0
22 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:58:22 0:58:22 22.0
23 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:31 0:58:31 23.0
24 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:58:32 0:58:32 24.0
25 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:39 0:58:39 25.0
26 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 0:58:47 0:58:47 26.0
27 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 0:58:49 0:58:49 27.0
28 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 0:58:53 0:58:53 28.0
29 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 0:59:03 0:59:03 29.0
30 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 0:59:34 0:59:34 30.0
31 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 0:59:56 0:59:56 31.0
32 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:00:34 1:00:34 32.0
33 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:00:57 1:00:57 33.0
34 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:01:11 1:01:11 34.0
35 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:01:16 1:01:16 35.0
36 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:02:51 1:02:51 36.0
37 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:02:53 1:02:53 37.0
38 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:03:10 1:03:10 38.0
39 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:04:23 1:04:23 39.0
40 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:04:38 1:04:38 40.0
41 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:06:03 1:06:03 41.0
42 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:06:37 1:06:37 42.0
43 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:06:56 1:06:56 43.0
44 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:07:18 1:07:18 44.0
45 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:14:55 1:14:55 45.0
46 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNF   60.0
46 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW DNF   60.0
46 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   60.0
46 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   60.0
46 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   60.0
46 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNS   60.0
46 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
46 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   60.0
46 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNF   60.0
46 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   60.0
46 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNS   60.0
46 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNS   60.0
46 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNF   60.0
46 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 2 - Scratch Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:52:18 0:52:18 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:52:42 0:52:42 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:53:12 0:53:12 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:53:51 0:53:51 4.0
5 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:53:59 0:53:59 5.0
6 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:54:02 0:54:02 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:54:30 0:54:30 7.0
8 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:54:53 0:54:53 8.0
9 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:54:55 0:54:55 9.0
10 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:25 0:55:25 10.0
11 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:55:35 0:55:35 11.0
12 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:56:10 0:56:10 12.0
13 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:56:54 0:56:54 13.0
14 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:57:25 0:57:25 14.0
15 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:57:52 0:57:52 15.5
15 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:57:52 0:57:52 15.5
17 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:58:13 0:58:13 17.0
18 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:19 0:58:19 18.0
19 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 0:58:26 0:58:26 19.0
20 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:58:29 0:58:29 20.0
21 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:58:56 0:58:56 21.0
22 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:59:36 0:59:36 22.0
23 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 0:59:50 0:59:50 23.0
24 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:59:57 0:59:57 24.0
25 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:00:02 1:00:02 25.0
26 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:00:14 1:00:14 26.0
27 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:00:19 1:00:19 27.0
28 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 1:00:34 1:00:34 28.0
29 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:00:59 1:00:59 29.0
30 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:01:18 1:01:18 30.0
31 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:01:58 1:01:58 31.0
32 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:02:35 1:02:35 32.0
33 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:03:30 1:03:30 33.0
34 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:03:51 1:03:51 34.0
35 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:04:13 1:04:13 35.0
36 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:04:23 1:04:23 36.0
37 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:04:41 1:04:41 37.0
38 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:07:19 1:07:19 38.0
39 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:09:35 1:09:35 39.0
40 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:13:53 1:13:53 40.0
41 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:20:48 1:20:48 41.0
42 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW DNF   60.0
42 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW DNF   60.0
42 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNS   60.0
42 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   60.0
42 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   60.0
42 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNF   60.0
42 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   60.0
42 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNF   60.0
42 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNS   60.0
42 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   60.0
42 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
42 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   60.0
42 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   60.0
42 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNS   60.0
42 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNS   60.0
42 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNS   60.0
42 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNS   60.0
42 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 3 - Scratch Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:56:39 0:56:39 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:58:23 0:58:23 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:59:15 0:59:15 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:59:27 0:59:27 4.0
5 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:59:59 0:59:59 5.0
6 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:00:28 1:00:28 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:00:30 1:00:30 7.0
8 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:01:09 1:01:09 8.0
9 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:01:38 1:01:38 9.0
10 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:01:50 1:01:50 10.0
11 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:02:01 1:02:01 11.0
12 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:02:30 1:02:30 12.0
13 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:02:40 1:02:40 13.0
14 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:03:00 1:03:00 14.0
15 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:03:49 1:03:49 15.0
16 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:04:05 1:04:05 16.0
17 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:04:29 1:04:29 17.0
18 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:05:00 1:05:00 18.0
19 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:05:26 1:05:26 19.0
20 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:05:40 1:05:40 20.0
21 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:05:52 1:05:52 21.0
22 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:05:54 1:05:54 22.0
23 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:06:13 1:06:13 23.0
24 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:06:38 1:06:38 24.0
25 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:06:42 1:06:42 25.0
26 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:06:46 1:06:46 26.0
27 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:06:52 1:06:52 27.0
28 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:06:53 1:06:53 28.0
29 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:07:01 1:07:01 29.0
30 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:07:04 1:07:04 30.0
31 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:07:08 1:07:08 31.0
32 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:07:22 1:07:22 32.0
33 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:07:29 1:07:29 33.0
34 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:07:44 1:07:44 34.0
35 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:08:10 1:08:10 35.0
36 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:08:29 1:08:29 36.0
37 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:09:25 1:09:25 37.0
38 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:09:49 1:09:49 38.0
39 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:10:46 1:10:46 39.0
40 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:11:47 1:11:47 40.0
41 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:12:12 1:12:12 41.0
42 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:12:16 1:12:16 42.0
43 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:12:41 1:12:41 43.0
44 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:12:49 1:12:49 44.0
45 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:14:59 1:14:59 45.0
46 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:15:30 1:15:30 46.0
47 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 1:15:34 1:15:34 47.0
48 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:16:37 1:16:37 48.0
49 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:19:31 1:19:31 49.0
50 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:22:00 1:22:00 50.0
51 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNF   60.0
51 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   60.0
51 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
51 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   60.0
51 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   60.0
51 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNC   60.0
51 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
51 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
51 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNS   60.0

Heat 4 - Scratch Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:03:21 1:03:21 1.0
2 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:03:36 1:03:36 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:03:50 1:03:50 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:04:55 1:04:55 4.0
5 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:05:19 1:05:19 5.0
6 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:37 1:05:37 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:05:42 1:05:42 7.0
8 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:06:00 1:06:00 8.0
9 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:06:19 1:06:19 9.0
10 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:06:55 1:06:55 10.0
11 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:07:23 1:07:23 11.0
12 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:07:39 1:07:39 12.0
13 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:07:42 1:07:42 13.0
14 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:07:46 1:07:46 14.0
15 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:08:22 1:08:22 15.0
16 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:08:56 1:08:56 16.0
17 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:07 1:09:07 17.0
18 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:09:30 1:09:30 18.0
19 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:09:35 1:09:35 19.0
20 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:09:37 1:09:37 20.0
21 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:10:23 1:10:23 21.0
22 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:10:26 1:10:26 22.0
23 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:10:31 1:10:31 23.0
24 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:10:39 1:10:39 24.0
25 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:10:47 1:10:47 25.0
26 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:52 1:10:52 26.0
27 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:10:54 1:10:54 27.0
28 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:11:03 1:11:03 28.0
29 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:11:14 1:11:14 29.0
30 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:11:56 1:11:56 30.0
31 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:11:58 1:11:58 31.0
32 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:12:11 1:12:11 32.0
33 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:12:40 1:12:40 33.0
34 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:12:49 1:12:49 34.0
35 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:13:05 1:13:05 35.0
36 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:13:24 1:13:24 36.0
37 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:13:54 1:13:54 37.0
38 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:14:57 1:14:57 38.0
39 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:15:03 1:15:03 39.0
40 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:15:17 1:15:17 40.0
41 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:16:13 1:16:13 41.0
42 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:16:23 1:16:23 42.0
43 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:16:31 1:16:31 43.0
44 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:16:50 1:16:50 44.0
45 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 1:21:33 1:21:33 45.0
46 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:22:47 1:22:47 46.0
47 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW DNS   60.0
47 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   60.0
47 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNS   60.0
47 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNS   60.0
47 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNS   60.0
47 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
47 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   60.0
47 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   60.0
47 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNS   60.0
47 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNC   60.0
47 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
47 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
47 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 5 - Scratch Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:57:59 1:57:59 1.0
2 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:58:05 1:58:05 2.0
3 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:58:10 1:58:10 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:58:35 1:58:35 4.0
5 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:58:37 1:58:37 5.0
6 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:59:53 1:59:53 6.0
7 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:59:58 1:59:58 7.0
8 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 2:00:30 2:00:30 8.0
9 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 2:02:22 2:02:22 9.0
10 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 2:02:24 2:02:24 10.0
11 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 2:03:22 2:03:22 11.0
12 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 2:03:51 2:03:51 12.0
13 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 2:05:08 2:05:08 13.0
14 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 2:05:25 2:05:25 14.0
15 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 2:05:32 2:05:32 15.0
16 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 2:06:15 2:06:15 16.0
17 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 2:06:43 2:06:43 17.0
18 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 2:06:47 2:06:47 18.0
19 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 2:06:49 2:06:49 19.0
20 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 2:06:58 2:06:58 20.0
21 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 2:07:02 2:07:02 21.0
22 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 2:07:20 2:07:20 22.0
23 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 2:07:37 2:07:37 23.0
24 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW RDGa   23.5
25 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 2:08:08 2:08:08 24.0
26 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 2:08:13 2:08:13 25.0
27 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 2:08:17 2:08:17 26.0
28 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 2:08:29 2:08:29 27.0
29 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 2:09:09 2:09:09 28.0
30 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 2:09:27 2:09:27 29.0
31 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 2:09:37 2:09:37 30.0
32 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 2:09:45 2:09:45 31.0
33 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 2:10:13 2:10:13 32.0
34 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 2:10:35 2:10:35 33.0
35 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 2:11:30 2:11:30 34.0
36 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 2:11:33 2:11:33 35.0
37 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 2:11:36 2:11:36 36.0
38 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW 2:12:04 2:12:04 37.0
39 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 2:12:43 2:12:43 38.0
40 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 2:12:56 2:12:56 39.0
41 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 2:13:17 2:13:17 40.0
42 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 2:13:38 2:13:38 41.0
43 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 2:14:33 2:14:33 42.0
44 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 2:14:54 2:14:54 43.0
45 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 2:15:01 2:15:01 44.0
46 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 2:16:15 2:16:15 45.0
47 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 2:19:33 2:19:33 46.0
48 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW 2:20:14 2:20:14 47.0
49 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 2:21:53 2:21:53 48.0
50 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 2:21:55 2:21:55 49.0
51 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 2:23:07 2:23:07 50.0
52 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT 2:24:11 2:24:11 51.0
53 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 2:24:47 2:24:47 52.0
54 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 2:24:48 2:24:48 53.0
55 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW 2:24:50 2:24:50 54.0
56 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:27:48 2:27:48 55.0
57 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS OCS   60.0
57 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
57 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 6 - Scratch Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:02:42 1:02:42 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:03:35 1:03:35 2.0
3 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:04:35 1:04:35 3.0
4 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:04:53 1:04:53 4.0
5 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:05:21 1:05:21 5.0
6 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:05:44 1:05:44 6.0
7 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:50 1:05:50 7.0
8 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:07:25 1:07:25 8.0
9 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:08:30 1:08:30 9.0
10 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:08:41 1:08:41 10.0
11 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:05 1:09:05 11.0
12 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:09:19 1:09:19 12.0
13 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:09:31 1:09:31 13.0
14 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:09:42 1:09:42 14.0
15 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:09:53 1:09:53 15.0
16 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:10:01 1:10:01 16.0
17 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:10:04 1:10:04 17.0
18 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:10:39 1:10:39 18.0
19 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:10:44 1:10:44 19.0
20 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:10:49 1:10:49 20.0
21 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:10:51 1:10:51 21.0
22 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:10:52 1:10:52 22.0
23 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:10:57 1:10:57 23.0
24 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW 1:11:04 1:11:04 24.0
25 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:11:05 1:11:05 25.0
26 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:11:07 1:11:07 26.0
27 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:11:25 1:11:25 27.0
28 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:11:32 1:11:32 28.0
29 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:11:48 1:11:48 29.0
30 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:11:53 1:11:53 30.0
31 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:11:54 1:11:54 31.0
32 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:11:59 1:11:59 32.0
33 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:12:23 1:12:23 33.0
34 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 1:12:27 1:12:27 34.0
35 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:12:31 1:12:31 35.0
36 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:12:33 1:12:33 36.0
37 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:12:34 1:12:34 37.0
38 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:12:39 1:12:39 38.0
39 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:12:55 1:12:55 39.0
40 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:13:00 1:13:00 40.0
41 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:13:02 1:13:02 41.0
42 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:13:33 1:13:33 42.0
43 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:14:02 1:14:02 43.0
44 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:14:24 1:14:24 44.0
45 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:14:53 1:14:53 45.0
46 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:14:57 1:14:57 46.0
47 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:15:31 1:15:31 47.0
48 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 1:15:49 1:15:49 48.0
49 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:16:29 1:16:29 49.0
50 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:16:45 1:16:45 50.0
51 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:57 1:16:57 51.0
52 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:17:02 1:17:02 52.0
53 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW 1:18:53 1:18:53 53.0
54 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:20:58 1:20:58 54.0
55 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT 1:21:20 1:21:20 55.0
56 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:25:06 1:25:06 56.0
57 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNS   60.0
57 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
57 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 7 - Scratch Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:51:50 0:51:50 1.0
2 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:52:03 0:52:03 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:53:05 0:53:05 3.0
4 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:54:52 0:54:52 4.0
5 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:55:05 0:55:05 5.0
6 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:10 0:55:10 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:25 0:55:25 7.0
8 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:55:50 0:55:50 8.0
9 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:56:10 0:56:10 9.0
10 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:56:55 0:56:55 10.0
11 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:57:01 0:57:01 11.0
12 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:57:05 0:57:05 12.0
13 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:57:18 0:57:18 13.0
14 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:57:40 0:57:40 14.0
15 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:57:52 0:57:52 15.0
16 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 0:59:30 0:59:30 16.0
17 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:00:17 1:00:17 17.0
18 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:00:39 1:00:39 18.0
19 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:00:55 1:00:55 19.0
20 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:01:03 1:01:03 20.0
21 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:01:35 1:01:35 21.0
22 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:01:43 1:01:43 22.0
23 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:01:47 1:01:47 23.0
24 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:02:06 1:02:06 24.0
25 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:02:45 1:02:45 25.0
26 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:02:56 1:02:56 26.0
27 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:03:18 1:03:18 27.0
28 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:03:35 1:03:35 28.0
29 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:03:48 1:03:48 29.0
30 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:04:01 1:04:01 30.0
31 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:04:02 1:04:02 31.0
32 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:04:04 1:04:04 32.0
33 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:06:47 1:06:47 33.0
34 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:07:27 1:07:27 34.0
35 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:09:31 1:09:31 35.0
36 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:09:36 1:09:36 36.0
37 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:09:59 1:09:59 37.0
38 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:03 1:10:03 38.0
39 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:15:34 1:15:34 39.0
40 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:35 1:16:35 40.0
41 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:17:24 1:17:24 41.0
42 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:21:49 1:21:49 42.0
43 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNF   60.0
43 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   60.0
43 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
43 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
43 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNS   60.0
43 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   60.0
43 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNS   60.0
43 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   60.0
43 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNF   60.0
43 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   60.0
43 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   60.0
43 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNF   60.0
43 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   60.0
43 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNF   60.0
43 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
43 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
43 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 8 - Scratch Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:51:23 0:51:23 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:51:50 0:51:50 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:52:54 0:52:54 3.0
4 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:54:17 0:54:17 4.0
5 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:54:41 0:54:41 5.0
6 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:55:00 0:55:00 6.0
7 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:55:07 0:55:07 7.0
8 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:12 0:55:12 8.0
9 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:33 0:55:33 9.0
10 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:56:02 0:56:02 10.0
11 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:56:32 0:56:32 11.0
12 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:56:36 0:56:36 12.0
13 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:57:21 0:57:21 13.0
14 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:57:43 0:57:43 14.0
15 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:57:54 0:57:54 15.0
16 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:25 0:58:25 16.0
17 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:48 0:58:48 17.0
18 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:59:02 0:59:02 18.0
19 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:59:04 0:59:04 19.0
20 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:59:08 0:59:08 20.0
21 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 0:59:26 0:59:26 21.0
22 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:59:30 0:59:30 22.0
23 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:00:03 1:00:03 23.0
24 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:00:04 1:00:04 24.0
25 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:00:30 1:00:30 25.0
26 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:00:56 1:00:56 26.0
27 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:01:32 1:01:32 27.0
28 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:03:43 1:03:43 28.0
29 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:04:22 1:04:22 29.0
30 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:04:30 1:04:30 30.0
31 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:04:44 1:04:44 31.0
32 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:05:41 1:05:41 32.0
33 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:07:00 1:07:00 33.0
34 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:08:34 1:08:34 34.0
35 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:09:11 1:09:11 35.0
36 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:14:49 1:14:49 36.0
37 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS DNS   60.0
37 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW DNF   60.0
37 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW DNF   60.0
37 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNS   60.0
37 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNS   60.0
37 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW DNF   60.0
37 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   60.0
37 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
37 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNC   60.0
37 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNC   60.0
37 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
37 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
37 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 9 - Scratch Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:34:28 1:34:28 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:35:32 1:35:32 2.0
3 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:38:08 1:38:08 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:39:07 1:39:07 4.0
5 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:39:22 1:39:22 5.0
6 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:39:24 1:39:24 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:39:55 1:39:55 7.0
8 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:40:13 1:40:13 8.0
9 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:41:48 1:41:48 9.0
10 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:42:42 1:42:42 10.0
11 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:44:09 1:44:09 11.0
12 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:44:27 1:44:27 12.0
13 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:44:38 1:44:38 13.0
14 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:44:54 1:44:54 14.0
15 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:45:33 1:45:33 15.0
16 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:45:54 1:45:54 16.0
17 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:46:02 1:46:02 17.0
18 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:46:25 1:46:25 18.0
19 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:47:35 1:47:35 19.0
20 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:47:36 1:47:36 20.0
21 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:47:42 1:47:42 21.0
22 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:48:01 1:48:01 22.0
23 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA RDGa (ND) 0:00:00 22.8
24 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:49:12 1:49:12 23.0
25 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:49:28 1:49:28 24.0
26 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:50:26 1:50:26 25.0
27 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:51:07 1:51:07 26.0
28 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:11 1:51:11 27.0
29 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:53 1:51:53 28.0
30 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:52:17 1:52:17 29.0
31 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:53:09 1:53:09 30.0
32 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:54:52 1:54:52 31.0
33 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:55:06 1:55:06 32.0
34 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:56:17 1:56:17 33.0
35 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:56:39 1:56:39 34.0
36 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:01:26 2:01:26 35.0
37 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 2:03:02 2:03:02 36.0
38 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW DNF   60.0
38 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS OCS   60.0
38 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW DNC   60.0
38 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW DNC   60.0
38 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW DNF   60.0
38 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNC   60.0
38 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   60.0
38 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
38 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
38 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNC   60.0
38 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNC   60.0
38 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNC   60.0
38 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNF   60.0
38 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNF   60.0
38 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
38 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
38 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
38 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   60.0
38 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNC   60.0
38 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
38 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
38 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 1 - Handicap Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:55:30 0:49:30 1.0
2 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:51:36 0:49:32 2.0
3 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:00:34 0:49:33 3.0
4 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:50:34 0:49:39 4.0
5 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:51:23 0:49:44 5.0
6 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:53:47 0:49:45 6.0
7 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:50:22 0:49:58 7.0
8 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:53:41 0:50:02 8.0
9 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:57:19 0:50:09 9.0
10 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:55:56 0:50:17 10.0
11 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 0:57:28 0:50:24 11.0
12 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:01:16 0:50:25 12.0
13 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:52:06 0:50:42 13.0
14 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:55:44 0:50:53 14.0
15 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:53:38 0:50:54 15.0
16 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:54:26 0:50:57 16.5
16 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:53:55 0:50:57 16.5
18 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:55:08 0:51:00 18.0
19 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:51:01 0:51:01 19.0
20 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:39 0:51:05 20.0
21 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:56:05 0:51:09 21.0
22 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:56:16 0:51:16 22.0
23 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 0:59:03 0:51:19 23.0
24 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:06:03 0:51:39 24.0
25 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:53:37 0:51:41 25.0
26 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:58:22 0:51:46 26.0
27 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 0:59:34 0:51:57 27.0
28 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 0:58:49 0:52:03 28.0
29 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 0:58:47 0:52:12 29.0
30 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:02:51 0:52:17 30.0
31 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:31 0:52:22 31.0
32 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:00:57 0:52:29 32.5
32 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:55:46 0:52:29 32.5
34 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 0:58:53 0:52:31 34.0
35 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:01:11 0:52:37 35.0
36 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:58:32 0:52:41 36.0
37 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:06:37 0:53:54 37.0
38 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:04:23 0:54:01 38.0
39 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:03:10 0:54:16 39.0
40 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 0:59:56 0:54:18 40.0
41 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:02:53 0:54:58 41.0
42 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:07:18 0:55:07 42.0
43 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:04:38 0:55:31 43.0
44 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:06:56 0:55:33 44.0
45 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:14:55 0:56:43 45.0
46 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNF   60.0
46 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW DNF   60.0
46 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   60.0
46 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNS   60.0
46 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   60.0
46 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   60.0
46 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNF   60.0
46 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   60.0
46 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   60.0
46 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
46 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNS   60.0
46 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNS   60.0
46 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNF   60.0
46 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 2 - Handicap Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 0:59:50 0:50:23 1.0
2 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:54:02 0:50:35 2.0
3 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:57:52 0:50:55 3.0
4 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 0:58:26 0:51:08 4.0
5 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:58:13 0:51:21 5.0
6 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:54:55 0:51:24 6.0
7 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:19 0:51:30 7.0
8 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:55:35 0:51:32 8.0
9 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:54:53 0:51:35 9.0
10 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:56:54 0:51:40 10.0
11 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:56:10 0:51:54 11.0
12 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:00:19 0:52:03 12.0
13 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:02:35 0:52:08 13.0
14 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:59:57 0:52:09 14.5
14 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:54:30 0:52:09 14.5
16 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:52:18 0:52:15 16.0
17 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:04:13 0:52:20 17.0
18 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:57:25 0:52:25 18.5
18 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:01:58 0:52:25 18.5
20 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:53:51 0:52:30 20.0
21 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:53:59 0:52:32 21.0
22 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:25 0:52:35 22.0
23 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:59:36 0:52:38 23.0
24 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:57:52 0:52:40 24.0
25 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:52:42 0:52:45 25.0
26 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:00:59 0:52:49 26.0
27 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:00:14 0:52:53 28.0
27 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:53:12 0:52:53 28.0
27 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:00:02 0:52:53 28.0
30 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:58:29 0:52:56 30.5
30 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:03:51 0:52:56 30.5
32 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:07:19 0:52:59 32.0
33 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:01:18 0:53:05 33.0
34 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:04:23 0:53:15 34.0
35 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:58:56 0:53:20 35.0
36 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 1:00:34 0:53:29 36.0
37 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:03:30 0:53:51 37.0
38 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:04:41 0:56:48 38.0
39 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:09:35 0:57:08 39.0
40 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:13:53 1:00:48 40.0
41 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:20:48 1:02:52 41.0
42 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNS   60.0
42 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW DNF   60.0
42 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW DNF   60.0
42 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNF   60.0
42 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   60.0
42 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   60.0
42 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNF   60.0
42 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNS   60.0
42 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   60.0
42 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   60.0
42 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   60.0
42 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNS   60.0
42 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   60.0
42 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
42 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNS   60.0
42 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNS   60.0
42 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNS   60.0
42 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 3 - Handicap Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:05:26 0:55:37 1.0
2 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:01:09 0:55:42 2.0
3 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:11:47 0:56:04 3.0
4 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:07:04 0:56:12 4.0
5 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:12:49 0:56:26 5.0
6 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:56:39 0:56:32 6.5
6 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:03:49 0:56:32 6.5
8 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:08:10 0:56:39 8.0
9 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:09:49 0:56:41 9.0
10 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:12:41 0:56:46 10.5
10 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:06:42 0:56:46 10.5
12 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:00:28 0:57:12 12.0
13 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:07:01 0:57:18 13.0
14 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:05:40 0:57:20 14.0
15 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:12:12 0:57:24 15.0
16 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:05:54 0:57:32 16.0
17 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:22:00 0:57:34 17.0
18 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:06:52 0:57:38 18.0
19 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:05:52 0:57:46 19.0
20 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:00:30 0:57:50 20.0
21 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:59:27 0:57:51 21.0
22 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:07:08 0:57:56 22.0
23 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:02:40 0:57:58 23.0
24 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:04:29 0:58:02 24.0
25 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:04:05 0:58:04 25.0
26 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:06:53 0:58:11 26.5
26 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:01:38 0:58:11 26.5
28 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:58:23 0:58:12 28.0
29 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:59:59 0:58:15 29.0
30 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:01:50 0:58:22 30.0
31 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:03:00 0:58:35 31.0
32 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:07:22 0:58:37 32.0
33 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:59:15 0:58:39 33.0
34 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:02:01 0:58:40 34.0
35 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:06:46 0:58:45 35.0
36 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:02:30 0:58:49 36.0
37 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:06:38 0:59:06 37.0
38 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:05:00 0:59:09 38.0
39 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 1:15:34 0:59:10 39.0
40 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:16:37 0:59:18 40.0
41 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:12:16 0:59:20 41.0
42 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:06:13 0:59:28 42.0
43 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:10:46 0:59:44 43.0
44 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:07:44 1:00:05 44.0
45 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:08:29 1:00:20 45.0
46 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:09:25 1:01:01 46.0
47 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:14:59 1:01:25 47.0
48 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:15:30 1:02:17 48.0
49 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:19:31 1:04:10 49.0
50 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:07:29 1:06:20 50.0
51 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNF   60.0
51 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   60.0
51 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   60.0
51 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   60.0
51 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
51 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNC   60.0
51 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
51 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
51 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNS   60.0

Heat 4 - Handicap Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:08:22 0:57:22 1.0
2 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:13:54 0:58:01 2.5
2 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:15:03 0:58:01 2.5
4 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:14:57 0:58:14 4.0
5 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:16:31 0:58:41 5.0
6 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:07:46 0:58:49 6.0
7 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:11:03 0:58:50 7.0
8 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:52 0:59:23 8.5
8 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:13:24 0:59:23 8.5
10 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:10:54 0:59:33 10.0
11 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:16:23 0:59:39 11.0
12 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:22:47 0:59:56 12.0
13 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:05:19 1:00:09 13.0
14 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:10:39 1:00:16 14.0
15 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:06:55 1:00:22 16.0
15 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:10:31 1:00:22 16.0
15 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:12:49 1:00:22 16.0
18 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:10:47 1:00:27 18.0
19 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:15:17 1:00:41 19.0
20 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:11:14 1:01:07 20.0
21 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:10:23 1:01:27 21.0
22 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:37 1:01:37 22.0
23 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:09:35 1:01:47 23.0
24 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:16:13 1:01:53 24.0
25 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:10:26 1:01:55 25.0
26 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 1:21:33 1:02:04 26.0
27 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:06:19 1:02:12 27.5
27 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:07:23 1:02:12 27.5
29 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:11:58 1:02:19 29.0
30 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:09:37 1:02:31 30.0
31 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:05:42 1:02:33 31.0
32 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:09:30 1:02:41 32.0
33 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:13:05 1:02:47 33.0
34 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:03:50 1:02:56 34.0
35 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:03:21 1:03:02 35.5
35 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:04:55 1:03:02 35.5
37 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:11:56 1:03:05 37.0
38 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:07:39 1:03:23 38.0
39 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:08:56 1:03:29 39.0
40 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:12:40 1:03:35 40.0
41 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:03:36 1:03:47 41.0
42 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:06:00 1:04:01 42.0
43 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:12:11 1:04:15 43.0
44 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:07:42 1:04:19 44.0
45 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:07 1:05:15 45.0
46 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:16:50 1:05:37 46.0
47 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW DNS   60.0
47 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNS   60.0
47 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   60.0
47 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNS   60.0
47 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNS   60.0
47 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   60.0
47 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNS   60.0
47 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   60.0
47 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
47 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNC   60.0
47 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
47 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
47 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 5 - Handicap Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 2:24:48 1:33:24 1.0
2 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 2:07:20 1:35:07 2.0
3 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 2:10:13 1:41:58 3.0
4 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:27:48 1:42:08 4.0
5 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 2:21:53 1:43:00 5.5
5 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 2:11:33 1:43:00 5.5
7 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 2:06:43 1:43:47 7.0
8 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 2:06:47 1:45:06 8.0
9 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 2:03:51 1:45:16 9.0
10 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 2:10:35 1:46:02 10.0
11 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 2:16:15 1:46:49 11.0
12 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 2:14:54 1:46:59 12.0
13 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 2:19:33 1:48:34 13.0
14 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 2:24:47 1:48:35 14.0
15 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:57:59 1:48:47 15.0
16 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 2:02:24 1:49:18 16.0
17 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 2:09:27 1:49:23 17.0
18 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 2:08:17 1:49:26 18.0
19 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 2:11:30 1:49:32 19.0
20 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 2:09:37 1:50:18 20.0
21 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 2:07:02 1:50:31 21.0
22 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:59:53 1:50:32 22.0
23 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 2:09:45 1:50:56 23.0
24 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 2:09:09 1:51:12 24.0
25 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 2:07:37 1:51:25 25.0
26 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:58:10 1:51:33 26.0
27 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 2:12:43 1:51:37 27.0
28 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 2:08:29 1:51:39 28.0
29 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 2:08:13 1:52:04 29.0
30 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 2:06:58 1:52:07 30.0
31 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW RDGa   30.9
32 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 2:08:08 1:52:22 31.0
33 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 2:03:22 1:53:45 32.0
34 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:58:35 1:53:50 33.0
35 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 2:05:32 1:54:07 34.0
36 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 2:21:55 1:54:15 35.0
37 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 2:02:22 1:54:17 36.0
38 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 2:06:49 1:54:23 37.5
38 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 2:13:38 1:54:23 37.5
40 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 2:13:17 1:54:29 39.0
41 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 2:05:08 1:54:37 40.0
42 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 2:12:56 1:54:51 41.0
43 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT 2:24:11 1:54:55 42.0
44 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW 2:20:14 1:54:59 43.0
45 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 2:15:01 1:55:10 44.0
46 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 2:00:30 1:55:12 45.0
47 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 2:23:07 1:55:30 46.0
48 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:58:37 1:55:39 47.0
49 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 2:05:25 1:56:08 48.0
50 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 2:14:33 1:56:47 49.0
51 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:58:05 1:56:54 50.0
52 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW 2:12:04 1:57:32 51.0
53 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:59:58 1:58:03 52.5
53 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 2:06:15 1:58:03 52.5
55 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW 2:24:50 1:58:20 54.0
56 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 2:11:36 2:02:31 55.0
57 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS OCS   60.0
57 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
57 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 6 - Handicap Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:16:45 0:56:52 1.0
2 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:12:33 0:56:53 2.0
3 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:14:53 0:56:59 3.0
4 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:20:58 0:57:15 4.0
5 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:13:02 0:58:17 5.0
6 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:14:57 0:58:28 6.0
7 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:14:02 0:58:29 7.0
8 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW 1:11:04 0:58:51 8.0
9 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:04:53 0:59:14 9.0
10 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:10:57 0:59:32 10.0
11 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:25:06 0:59:34 11.0
12 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:11:32 0:59:48 12.0
13 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:15:31 0:59:53 13.5
13 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:11:48 0:59:53 13.5
15 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:11:07 1:00:06 15.0
16 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:11:54 1:00:15 16.0
17 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:16:29 1:00:16 17.0
18 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:11:05 1:00:17 18.0
19 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:50 1:00:34 19.0
20 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:04:35 1:00:35 20.0
21 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:10:04 1:00:45 21.0
22 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:10:51 1:00:47 22.0
23 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:10:52 1:00:52 23.5
23 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:09:53 1:00:52 23.5
25 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:10:44 1:00:54 25.0
26 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:02:42 1:00:57 26.0
27 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:03:35 1:00:59 27.0
28 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:57 1:01:01 28.0
29 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:17:02 1:01:14 29.0
30 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:12:34 1:01:15 30.0
31 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:14:24 1:01:18 31.0
32 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:12:31 1:01:21 32.0
33 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW 1:18:53 1:01:32 33.0
34 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:12:39 1:01:41 34.0
35 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT 1:21:20 1:01:44 35.0
36 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:11:25 1:01:47 36.0
37 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 1:12:27 1:01:52 37.0
38 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:07:25 1:01:53 38.5
38 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:05:21 1:01:53 38.5
40 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:13:33 1:01:56 40.0
41 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:09:42 1:02:02 41.0
42 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:11:53 1:02:06 42.0
43 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 1:15:49 1:02:15 43.0
44 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:13:00 1:02:16 44.0
45 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:10:01 1:02:19 45.0
46 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:09:19 1:02:40 46.5
46 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:05 1:02:40 46.5
48 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:05:44 1:02:43 48.0
49 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:12:23 1:02:54 49.0
50 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:10:49 1:03:06 50.0
51 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:08:30 1:03:22 51.0
52 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:11:59 1:03:25 52.0
53 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:10:39 1:03:44 53.0
54 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:09:31 1:03:49 54.0
55 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:08:41 1:04:21 55.0
56 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:12:55 1:05:33 56.0
57 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNS   60.0
57 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
57 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 7 - Handicap Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:55:05 0:48:22 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:51:50 0:49:11 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:53:05 0:49:51 3.0
4 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:56:55 0:49:58 4.0
5 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:52:03 0:50:07 5.0
6 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:54:52 0:50:12 6.0
7 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:56:10 0:50:13 7.0
8 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:10 0:50:25 8.0
9 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:00:39 0:50:31 9.0
10 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:57:05 0:50:45 10.0
11 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:57:52 0:51:23 11.0
12 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:00:17 0:51:25 12.0
13 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:01:47 0:51:32 13.0
14 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:25 0:51:39 14.0
15 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 0:59:30 0:51:46 15.0
16 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:57:01 0:52:00 16.0
17 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:01:43 0:52:02 17.0
18 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:57:18 0:52:05 18.0
19 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:55:50 0:52:12 19.0
20 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:57:40 0:52:32 20.0
21 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:00:55 0:52:49 21.0
22 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:02:06 0:52:58 22.0
23 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:02:45 0:53:05 23.0
24 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:02:56 0:53:07 24.0
25 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:03:48 0:53:24 25.0
26 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:01:03 0:53:25 26.0
27 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:04:01 0:53:27 27.0
28 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:04:02 0:53:28 28.0
29 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:01:35 0:54:08 29.0
30 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:03:35 0:54:10 30.0
31 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:04:04 0:54:47 31.0
32 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:03 0:55:25 32.0
33 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:03:18 0:55:42 33.0
34 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:09:59 0:56:20 34.0
35 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:07:27 0:56:52 35.0
36 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:06:47 0:57:10 36.0
37 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:17:24 0:58:12 37.0
38 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:09:36 0:58:28 38.0
39 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:09:31 1:00:29 39.0
40 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:35 1:00:58 40.0
41 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:15:34 1:02:11 41.0
42 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:21:49 1:04:18 42.0
43 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNS   60.0
43 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   60.0
43 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNS   60.0
43 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
43 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNF   60.0
43 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   60.0
43 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
43 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   60.0
43 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   60.0
43 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNF   60.0
43 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   60.0
43 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   60.0
43 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNF   60.0
43 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNF   60.0
43 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
43 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
43 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 8 - Handicap Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:54:17 0:47:56 1.0
2 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:54:41 0:48:43 2.0
3 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:25 0:49:01 3.0
4 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:51:23 0:49:10 4.5
4 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:59:02 0:49:10 4.5
6 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:56:32 0:49:11 6.0
7 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 0:59:26 0:49:20 7.0
8 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:51:50 0:49:21 8.0
9 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:00:03 0:49:22 9.0
10 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:56:02 0:49:39 10.0
11 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:52:54 0:49:40 11.0
12 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:59:30 0:49:41 12.0
13 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:57:43 0:49:55 13.0
14 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:48 0:50:09 14.5
14 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:55:07 0:50:09 14.5
16 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:00:04 0:50:35 16.0
17 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:57:21 0:50:49 17.5
17 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:55:00 0:50:49 17.5
19 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:59:08 0:50:51 19.0
20 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:33 0:50:53 20.0
21 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:00:30 0:51:00 21.0
22 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:56:36 0:51:03 22.0
23 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:59:04 0:51:09 23.0
24 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:12 0:51:10 24.0
25 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:00:56 0:51:11 25.0
26 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:03:43 0:52:15 26.0
27 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:04:30 0:52:19 27.0
28 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:01:32 0:52:26 28.0
29 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:57:54 0:52:31 29.0
30 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:07:00 0:53:00 30.5
30 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:09:11 0:53:00 30.5
32 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:08:34 0:53:17 32.0
33 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:04:22 0:54:04 33.0
34 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:04:44 0:54:07 34.0
35 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:05:41 0:55:03 35.0
36 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:14:49 0:55:13 36.0
37 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW DNF   60.0
37 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW DNF   60.0
37 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW DNF   60.0
37 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS DNS   60.0
37 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
37 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNS   60.0
37 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNC   60.0
37 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNS   60.0
37 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   60.0
37 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
37 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNC   60.0
37 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNC   60.0
37 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
37 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
37 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 9 - Handicap Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:53 1:25:02 1.0
2 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:56:17 1:26:38 2.0
3 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:01:26 1:26:57 3.0
4 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:39:24 1:27:52 4.0
5 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:48:01 1:28:02 5.0
6 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:45:33 1:28:14 6.0
7 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:46:25 1:28:20 7.0
8 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:46:02 1:28:39 8.0
9 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:54:52 1:28:41 9.0
10 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:38:08 1:28:49 10.0
11 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:11 1:29:10 11.0
12 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:44:27 1:29:18 12.0
13 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:42:42 1:29:27 13.0
14 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:41:48 1:29:29 14.0
15 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:49:28 1:30:19 15.0
16 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:47:35 1:30:22 16.0
17 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA RDGa (ND) 0:00:00 16.4
18 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:47:36 1:30:23 17.0
19 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:34:28 1:30:53 18.0
20 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:40:13 1:30:54 19.0
21 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:39:07 1:30:59 20.0
22 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:35:32 1:31:08 21.0
23 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:52:17 1:31:10 22.0
24 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:47:42 1:31:20 23.0
25 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:56:39 1:31:55 24.5
25 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:45:54 1:31:55 24.5
27 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:51:07 1:32:07 26.0
28 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:44:09 1:32:10 27.0
29 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:39:55 1:32:13 28.0
30 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:53:09 1:32:54 29.0
31 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:49:12 1:33:09 30.0
32 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:39:22 1:33:12 31.0
33 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:44:54 1:33:22 32.0
34 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:44:38 1:35:13 33.0
35 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:50:26 1:35:31 34.0
36 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:55:06 1:36:27 35.0
37 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 2:03:02 1:39:25 36.0
38 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW DNF   60.0
38 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW DNC   60.0
38 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW DNC   60.0
38 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW DNF   60.0
38 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNC   60.0
38 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS OCS   60.0
38 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNC   60.0
38 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNF   60.0
38 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
38 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNC   60.0
38 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNF   60.0
38 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   60.0
38 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
38 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   60.0
38 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   60.0
38 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNC   60.0
38 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNC   60.0
38 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   60.0
38 30 Pocket Rocket 1980 Craig Smith Peter Kusch Cronulla SC NSW DNC   60.0
38 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   60.0
38 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   60.0
38 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   60.0

Heat 1 - Female Skipper Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:39 0:58:39 1.0
2 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:04:23 1:04:23 2.0
3 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:04:38 1:04:38 3.0
4 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:07:18 1:07:18 4.0
5 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNS   6.0

Heat 2 - Female Skipper Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:59:57 0:59:57 1.0
2 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:04:13 1:04:13 2.0
3 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:13:53 1:13:53 3.0
4 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNF   6.0
4 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNS   6.0

Heat 3 - Female Skipper Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:06:53 1:06:53 1.0
2 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:09:49 1:09:49 2.0
3 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:12:49 1:12:49 3.0
4 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:14:59 1:14:59 4.0
5 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNF   6.0

Heat 4 - Female Skipper Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:11:58 1:11:58 1.0
2 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:13:24 1:13:24 2.0
3 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:15:03 1:15:03 3.0
4 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:16:31 1:16:31 4.0
5 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNS   6.0

Heat 5 - Female Skipper Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 2:07:20 2:07:20 1.0
2 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 2:10:35 2:10:35 2.0
3 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 2:11:33 2:11:33 3.0
4 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 2:19:33 2:19:33 4.0
5 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS OCS   6.0

Heat 6 - Female Skipper Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:10:52 1:10:52 1.0
2 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:12:33 1:12:33 2.0
3 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:14:24 1:14:24 3.0
4 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:14:57 1:14:57 4.0
5 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:17:02 1:17:02 5.0

Heat 7 - Female Skipper Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:04:04 1:04:04 1.0
2 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:15:34 1:15:34 2.0
3 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:21:49 1:21:49 3.0
4 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   6.0
4 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNS   6.0

Heat 8 - Female Skipper Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:25 0:58:25 1.0
2 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW DNF   6.0
2 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   6.0
2 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNC   6.0
2 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNC   6.0

Heat 9 - Female Skipper Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:45:33 1:45:33 1.0
2 13 Good Karma 1890 Shelley McMillan Kristen Campbell Cronulla SC NSW 1:56:39 1:56:39 2.0
3 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   6.0
3 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNF   6.0
3 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNF   6.0

Heat 1 - Youth Skipper Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:54:26 0:54:26 1.0
2 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:39 0:58:39 2.0
3 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 0:58:47 0:58:47 3.0
4 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:01:11 1:01:11 4.0
5 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:04:38 1:04:38 5.0
6 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:06:56 1:06:56 6.0
7 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:07:18 1:07:18 7.0
8 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:14:55 1:14:55 8.0
9 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW DNF   11.0
9 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   11.0

Heat 2 - Youth Skipper Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:54:02 0:54:02 1.0
2 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:59:57 0:59:57 2.0
3 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:01:18 1:01:18 3.0
4 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:01:58 1:01:58 4.0
5 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:13:53 1:13:53 5.0
6 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   11.0
6 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNF   11.0
6 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNF   11.0
6 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   11.0
6 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   11.0

Heat 3 - Youth Skipper Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:00:28 1:00:28 1.0
2 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:05:54 1:05:54 2.0
3 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:06:53 1:06:53 3.0
4 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:07:01 1:07:01 4.0
5 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:10:46 1:10:46 5.0
6 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:11:47 1:11:47 6.0
7 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:12:49 1:12:49 7.0
8 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:22:00 1:22:00 8.0
9 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNF   11.0
9 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   11.0

Heat 4 - Youth Skipper Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:07:42 1:07:42 1.0
2 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:10:47 1:10:47 2.0
3 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:11:58 1:11:58 3.0
4 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:12:49 1:12:49 4.0
5 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:15:03 1:15:03 5.0
6 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:16:23 1:16:23 6.0
7 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   11.0
7 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNS   11.0
7 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNS   11.0
7 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   11.0

Heat 5 - Youth Skipper Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 2:06:15 2:06:15 1.0
2 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 2:06:47 2:06:47 2.0
3 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 2:07:02 2:07:02 3.0
4 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 2:07:20 2:07:20 4.0
5 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 2:10:13 2:10:13 5.0
6 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 2:11:33 2:11:33 6.0
7 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW 2:12:04 2:12:04 7.0
8 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 2:15:01 2:15:01 8.0
9 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:27:48 2:27:48 9.0
10 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS OCS   11.0

Heat 6 - Youth Skipper Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:09:31 1:09:31 1.0
2 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:10:04 1:10:04 2.0
3 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:10:52 1:10:52 3.0
4 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW 1:11:04 1:11:04 4.0
5 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:11:32 1:11:32 5.0
6 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW 1:12:33 1:12:33 6.0
7 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW 1:13:02 1:13:02 7.0
8 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:13:33 1:13:33 8.0
9 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW 1:17:02 1:17:02 9.0
10 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:20:58 1:20:58 10.0

Heat 7 - Youth Skipper Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:56:10 0:56:10 1.0
2 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:03:48 1:03:48 2.0
3 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:04:01 1:04:01 3.0
4 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:04:04 1:04:04 4.0
5 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   11.0
5 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNS   11.0
5 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   11.0
5 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNS   11.0
5 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   11.0
5 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNF   11.0

Heat 8 - Youth Skipper Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 0:56:02 0:56:02 1.0
2 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:25 0:58:25 2.0
3 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:00:03 1:00:03 3.0
4 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:04:44 1:04:44 4.0
5 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNS   11.0
5 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNC   11.0
5 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   11.0
5 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNC   11.0
5 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNC   11.0
5 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   11.0

Heat 9 - Youth Skipper Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 55 Fine Tune 2037 Josh Tasker Tim Narborough Cronulla SC NSW 1:44:09 1:44:09 1.0
2 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:45:33 1:45:33 2.0
3 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:50:26 1:50:26 3.0
4 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:53:09 1:53:09 4.0
5 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:01:26 2:01:26 5.0
6 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW DNF   11.0
6 6 Red 1787 Josh Linnegar William Harris Port Hacking Open NSW DNC   11.0
6 15 Chomp 1906 Tayla Linnegar Gabrielle Fisher Port Hacking Open NSW DNC   11.0
6 2 Protage 325 Ashley Atkins Kate McDonald Cronulla SC NSW DNF   11.0
6 10 Whiz Bang 1861 Zac Davies Reilly Tasker Cronulla SC NSW DNC   11.0

Heat 1 - Classic Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:58:22 0:58:22 1.0
2 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:14:55 1:14:55 2.0
3 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW DNF   5.0
3 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNF   5.0

Heat 2 - Classic Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:57:52 0:57:52 1.0
2 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:01:18 1:01:18 2.0
3 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   5.0
3 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNS   5.0

Heat 3 - Classic Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:06:38 1:06:38 1.0
2 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:07:01 1:07:01 2.0
3 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 1:15:34 1:15:34 3.0
4 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:22:00 1:22:00 4.0

Heat 4 - Classic Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:10:26 1:10:26 1.0
2 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:10:47 1:10:47 2.0
3 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 1:21:33 1:21:33 3.0
4 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNS   5.0

Heat 5 - Classic Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 2:07:37 2:07:37 1.0
2 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 2:15:01 2:15:01 2.0
3 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 2:24:47 2:24:47 3.0
4 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:27:48 2:27:48 4.0

Heat 6 - Classic Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:12:23 1:12:23 1.0
2 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:13:33 1:13:33 2.0
3 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:20:58 1:20:58 3.0
4 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNS   5.0

Heat 7 - Classic Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:03:35 1:03:35 1.0
2 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:04:01 1:04:01 2.0
3 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   5.0
3 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNF   5.0

Heat 8 - Classic Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW 1:00:03 1:00:03 1.0
2 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:00:56 1:00:56 2.0
3 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNC   5.0
3 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNC   5.0

Heat 9 - Classic Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:51:07 1:51:07 1.0
2 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:01:26 2:01:26 2.0
3 5 Checkmate 1575 Mitchell Leach Declan Healy Jervis Bay SC NSW DNF   5.0
3 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNC   5.0

Heat 1 - Family Crew Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:53:37 0:53:37 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:53:38 0:53:38 2.0
3 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:53:41 0:53:41 3.0
4 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:55:44 0:55:44 4.0
5 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:56:05 0:56:05 5.0
6 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:57:19 0:57:19 6.0
7 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:58:22 0:58:22 7.0
8 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:31 0:58:31 8.0
9 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:58:32 0:58:32 9.0
10 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:39 0:58:39 10.0
11 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 0:58:47 0:58:47 11.0
12 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:01:11 1:01:11 12.0
13 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:01:16 1:01:16 13.0
14 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:06:37 1:06:37 14.0
15 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:14:55 1:14:55 15.0
16 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   20.0
16 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   20.0
16 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNF   20.0
16 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 2 - Family Crew Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:54:30 0:54:30 1.0
2 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:54:53 0:54:53 2.0
3 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:25 0:55:25 3.0
4 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:57:25 0:57:25 4.0
5 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:57:52 0:57:52 5.5
5 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:57:52 0:57:52 5.5
7 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:58:13 0:58:13 7.0
8 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:19 0:58:19 8.0
9 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:59:36 0:59:36 9.0
10 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:59:57 0:59:57 10.0
11 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:01:58 1:01:58 11.0
12 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:04:23 1:04:23 12.0
13 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:07:19 1:07:19 13.0
14 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:20:48 1:20:48 14.0
15 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   20.0
15 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   20.0
15 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   20.0
15 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNS   20.0
15 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 3 - Family Crew Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:00:30 1:00:30 1.0
2 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:01:09 1:01:09 2.0
3 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:01:38 1:01:38 3.0
4 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:02:01 1:02:01 4.0
5 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:03:49 1:03:49 5.0
6 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:04:05 1:04:05 6.0
7 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:05:54 1:05:54 7.0
8 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:06:38 1:06:38 8.0
9 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:06:53 1:06:53 9.0
10 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:07:44 1:07:44 10.0
11 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:09:25 1:09:25 11.0
12 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:10:46 1:10:46 12.0
13 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:12:16 1:12:16 13.0
14 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:12:41 1:12:41 14.0
15 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:22:00 1:22:00 15.0
16 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   20.0
16 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   20.0
16 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   20.0
16 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNS   20.0

Heat 4 - Family Crew Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:37 1:05:37 1.0
2 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:05:42 1:05:42 2.0
3 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:08:56 1:08:56 3.0
4 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:07 1:09:07 4.0
5 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:09:30 1:09:30 5.0
6 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:09:35 1:09:35 6.0
7 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:10:26 1:10:26 7.0
8 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:10:31 1:10:31 8.0
9 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:11:56 1:11:56 9.0
10 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:11:58 1:11:58 10.0
11 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:12:49 1:12:49 11.0
12 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:14:57 1:14:57 12.0
13 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:16:13 1:16:13 13.0
14 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   20.0
14 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNS   20.0
14 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   20.0
14 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNS   20.0
14 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   20.0
14 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 5 - Family Crew Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:58:10 1:58:10 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 2:02:22 2:02:22 2.0
3 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 2:02:24 2:02:24 3.0
4 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 2:05:25 2:05:25 4.0
5 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 2:05:32 2:05:32 5.0
6 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 2:06:47 2:06:47 6.0
7 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 2:06:58 2:06:58 7.0
8 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 2:07:02 2:07:02 8.0
9 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 2:07:37 2:07:37 9.0
10 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 2:13:17 2:13:17 10.0
11 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 2:13:38 2:13:38 11.0
12 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 2:14:33 2:14:33 12.0
13 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 2:16:15 2:16:15 13.0
14 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 2:23:07 2:23:07 14.0
15 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 2:24:48 2:24:48 15.0
16 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW 2:24:50 2:24:50 16.0
17 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:27:48 2:27:48 17.0
18 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS OCS   20.0
18 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 6 - Family Crew Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:04:35 1:04:35 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:50 1:05:50 2.0
3 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:05 1:09:05 3.0
4 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:10:01 1:10:01 4.0
5 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:10:04 1:10:04 5.0
6 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:10:52 1:10:52 6.0
7 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:11:32 1:11:32 7.0
8 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:11:59 1:11:59 8.0
9 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:12:23 1:12:23 9.0
10 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:12:34 1:12:34 10.0
11 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:12:39 1:12:39 11.0
12 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:12:55 1:12:55 12.0
13 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:14:02 1:14:02 13.0
14 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 1:15:49 1:15:49 14.0
15 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:57 1:16:57 15.0
16 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 1:20:58 1:20:58 16.0
17 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:25:06 1:25:06 17.0
18 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   20.0
18 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 7 - Family Crew Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:10 0:55:10 1.0
2 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:25 0:55:25 2.0
3 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:56:55 0:56:55 3.0
4 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:57:52 0:57:52 4.0
5 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:00:39 1:00:39 5.0
6 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:00:55 1:00:55 6.0
7 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:01:47 1:01:47 7.0
8 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:03:18 1:03:18 8.0
9 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:03:35 1:03:35 9.0
10 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:03:48 1:03:48 10.0
11 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:04:04 1:04:04 11.0
12 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:03 1:10:03 12.0
13 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:35 1:16:35 13.0
14 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   20.0
14 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNF   20.0
14 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   20.0
14 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   20.0
14 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   20.0
14 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 8 - Family Crew Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:12 0:55:12 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:33 0:55:33 2.0
3 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:56:32 0:56:32 3.0
4 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 0:58:25 0:58:25 4.0
5 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:48 0:58:48 5.0
6 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:59:02 0:59:02 6.0
7 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 0:59:08 0:59:08 7.0
8 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:59:30 0:59:30 8.0
9 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:00:56 1:00:56 9.0
10 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:04:44 1:04:44 10.0
11 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:08:34 1:08:34 11.0
12 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:09:11 1:09:11 12.0
13 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS DNS   20.0
13 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNS   20.0
13 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW DNC   20.0
13 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   20.0
13 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   20.0
13 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   20.0
13 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 9 - Family Crew Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:39:55 1:39:55 1.0
2 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:42:42 1:42:42 2.0
3 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:44:38 1:44:38 3.0
4 11 Go with the Flow 1871 Katherine Davis Karen Davis Lindisfarne SC TAS 1:45:33 1:45:33 4.0
5 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:46:25 1:46:25 5.0
6 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:47:42 1:47:42 6.0
7 58 Not so fast 2041 David Lamond Zoe Lamond Hunters Hill SC NSW 1:49:12 1:49:12 7.0
8 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA RDGa (ND) 0:00:00 7.2
9 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:50:26 1:50:26 8.0
10 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:51:07 1:51:07 9.0
11 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:53 1:51:53 10.0
12 47 It's not easy 2023 Nicholas Dunstan Rohan Auld Connells Point SC NSW 1:53:09 1:53:09 11.0
13 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:56:17 1:56:17 12.0
14 1 Harry 275 Benjamin Towell Daniel Towell Port Hacking Open NSW 2:01:26 2:01:26 13.0
15 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 2:03:02 2:03:02 14.0
16 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS OCS   20.0
16 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   20.0
16 28 Thunder 1969 Mark Bieder Adam Bieder Port Hacking Open NSW DNC   20.0
16 36 Moondance 2000 Stephen Cartwright Callum Cartwight Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 1 - Heavyweight Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:53:41 0:53:41 1.0
2 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:55:30 0:55:30 2.0
3 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:55:56 0:55:56 3.0
4 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:56:16 0:56:16 4.0
5 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:57:19 0:57:19 5.0
6 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:58:22 0:58:22 6.0
7 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 0:58:49 0:58:49 7.0
8 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 0:58:53 0:58:53 8.0
9 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 0:59:03 0:59:03 9.0
10 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:00:34 1:00:34 10.0
11 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:01:16 1:01:16 11.0
12 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:02:53 1:02:53 12.0
13 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:06:37 1:06:37 13.0
14 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNF   20.0
14 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   20.0
14 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   20.0
14 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNF   20.0
14 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   20.0
14 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNS   20.0

Heat 2 - Heavyweight Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:54:53 0:54:53 1.0
2 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:56:54 0:56:54 2.0
3 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 0:57:52 0:57:52 3.0
4 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:58:13 0:58:13 4.0
5 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 0:58:26 0:58:26 5.0
6 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:58:29 0:58:29 6.0
7 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:58:56 0:58:56 7.0
8 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 0:59:50 0:59:50 8.0
9 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:00:14 1:00:14 9.0
10 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:00:59 1:00:59 10.0
11 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:03:51 1:03:51 11.0
12 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:04:23 1:04:23 12.0
13 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:07:19 1:07:19 13.0
14 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:20:48 1:20:48 14.0
15 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNS   20.0
15 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   20.0
15 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   20.0
15 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNS   20.0
15 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNS   20.0

Heat 3 - Heavyweight Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:01:38 1:01:38 1.0
2 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:04:29 1:04:29 2.0
3 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:05:00 1:05:00 3.0
4 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:05:26 1:05:26 4.0
5 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:05:40 1:05:40 5.0
6 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:06:13 1:06:13 6.0
7 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:06:38 1:06:38 7.0
8 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:06:46 1:06:46 8.0
9 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:06:52 1:06:52 9.0
10 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:07:22 1:07:22 10.0
11 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:07:44 1:07:44 11.0
12 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:08:29 1:08:29 12.0
13 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:12:16 1:12:16 13.0
14 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:12:41 1:12:41 14.0
15 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:15:30 1:15:30 15.0
16 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 1:15:34 1:15:34 16.0
17 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:19:31 1:19:31 17.0
18 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   20.0
18 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 4 - Heavyweight Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:06:55 1:06:55 1.0
2 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:07:46 1:07:46 2.0
3 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:07 1:09:07 3.0
4 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:09:37 1:09:37 4.0
5 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:10:23 1:10:23 5.0
6 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:10:26 1:10:26 6.0
7 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:10:39 1:10:39 7.0
8 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:10:54 1:10:54 8.0
9 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:11:56 1:11:56 9.0
10 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:12:11 1:12:11 10.0
11 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:13:05 1:13:05 11.0
12 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:14:57 1:14:57 12.0
13 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:15:17 1:15:17 13.0
14 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:16:13 1:16:13 14.0
15 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:16:50 1:16:50 15.0
16 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 1:21:33 1:21:33 16.0
17 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:22:47 1:22:47 17.0
18 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNS   20.0
18 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 5 - Heavyweight Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 2:05:25 2:05:25 1.0
2 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 2:06:43 2:06:43 2.0
3 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 2:06:49 2:06:49 3.0
4 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 2:07:37 2:07:37 4.0
5 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 2:08:08 2:08:08 5.0
6 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW RDGa   5.8
7 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 2:08:13 2:08:13 6.0
8 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 2:08:17 2:08:17 7.0
9 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 2:08:29 2:08:29 8.0
10 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 2:09:27 2:09:27 9.0
11 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 2:09:37 2:09:37 10.0
12 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 2:14:33 2:14:33 11.0
13 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 2:16:15 2:16:15 12.0
14 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 2:21:53 2:21:53 13.0
15 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 2:21:55 2:21:55 14.0
16 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 2:23:07 2:23:07 15.0
17 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT 2:24:11 2:24:11 16.0
18 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW 2:24:47 2:24:47 17.0
19 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 2:24:48 2:24:48 18.0

Heat 6 - Heavyweight Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:05 1:09:05 1.0
2 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:09:42 1:09:42 2.0
3 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:09:53 1:09:53 3.0
4 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:10:44 1:10:44 4.0
5 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:10:49 1:10:49 5.0
6 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:11:07 1:11:07 6.0
7 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:11:25 1:11:25 7.0
8 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:11:48 1:11:48 8.0
9 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:11:53 1:11:53 9.0
10 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:12:23 1:12:23 10.0
11 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:12:31 1:12:31 11.0
12 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:12:39 1:12:39 12.0
13 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:14:02 1:14:02 13.0
14 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW 1:16:29 1:16:29 14.0
15 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:16:45 1:16:45 15.0
16 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:57 1:16:57 16.0
17 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT 1:21:20 1:21:20 17.0
18 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:25:06 1:25:06 18.0
19 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNS   20.0

Heat 7 - Heavyweight Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:57:52 0:57:52 1.0
2 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 0:59:30 0:59:30 2.0
3 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:00:17 1:00:17 3.0
4 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:00:39 1:00:39 4.0
5 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:01:03 1:01:03 5.0
6 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:01:35 1:01:35 6.0
7 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:02:06 1:02:06 7.0
8 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:02:45 1:02:45 8.0
9 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:03:35 1:03:35 9.0
10 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:04:02 1:04:02 10.0
11 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:06:47 1:06:47 11.0
12 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:09:36 1:09:36 12.0
13 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:03 1:10:03 13.0
14 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:35 1:16:35 14.0
15 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:17:24 1:17:24 15.0
16 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   20.0
16 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNF   20.0
16 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   20.0
16 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 8 - Heavyweight Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:57:43 0:57:43 1.0
2 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:59:02 0:59:02 2.0
3 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:59:04 0:59:04 3.0
4 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 0:59:26 0:59:26 4.0
5 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:00:04 1:00:04 5.0
6 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:00:30 1:00:30 6.0
7 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:00:56 1:00:56 7.0
8 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:01:32 1:01:32 8.0
9 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:04:30 1:04:30 9.0
10 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:08:34 1:08:34 10.0
11 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:09:11 1:09:11 11.0
12 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:14:49 1:14:49 12.0
13 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS DNS   20.0
13 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW DNF   20.0
13 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   20.0
13 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   20.0
13 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNC   20.0
13 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   20.0
13 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 9 - Heavyweight Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:44:27 1:44:27 1.0
2 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:45:54 1:45:54 2.0
3 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:46:02 1:46:02 3.0
4 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:47:35 1:47:35 4.0
5 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:47:36 1:47:36 5.0
6 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA RDGa (ND) 0:00:00 5.8
7 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:49:28 1:49:28 6.0
8 4 Windspeed 1571 Geoff Davis Keagan Davis Canberra YC ACT 1:51:07 1:51:07 7.0
9 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:53 1:51:53 8.0
10 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:56:17 1:56:17 9.0
11 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS OCS   20.0
11 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW DNC   20.0
11 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW DNC   20.0
11 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   20.0
11 8 Further Astray 1840 John Burwood Bryson Carew Concord Ryde SC NSW DNC   20.0
11 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNC   20.0
11 3 Delicate Thunder 1525 Christopher Gough Michael Brien Concord Ryde SC NSW DNC   20.0
11 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   20.0
11 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   20.0

Heat 1 - Husband & Wife Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:53:37 0:53:37 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:53:38 0:53:38 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   4.0

Heat 2 - Husband & Wife Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:54:30 0:54:30 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:25 0:55:25 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:20:48 1:20:48 3.0

Heat 3 - Husband & Wife Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:00:30 1:00:30 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:02:01 1:02:01 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   4.0

Heat 4 - Husband & Wife Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:37 1:05:37 1.0
2 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:05:42 1:05:42 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNS   4.0

Heat 5 - Husband & Wife Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:58:10 1:58:10 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 2:02:22 2:02:22 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 2:24:48 2:24:48 3.0

Heat 6 - Husband & Wife Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:04:35 1:04:35 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:50 1:05:50 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:25:06 1:25:06 3.0

Heat 7 - Husband & Wife Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:10 0:55:10 1.0
2 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:25 0:55:25 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   4.0

Heat 8 - Husband & Wife Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:12 0:55:12 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:33 0:55:33 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   4.0

Heat 9 - Husband & Wife Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:39:55 1:39:55 1.0
2 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:44:38 1:44:38 2.0
3 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   4.0

Heat 1 - Jack and Jill Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:50:22 0:50:22 1.0
2 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:50:34 0:50:34 2.0
3 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:51:01 0:51:01 3.0
4 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:51:23 0:51:23 4.0
5 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:51:36 0:51:36 5.0
6 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:52:06 0:52:06 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:53:37 0:53:37 7.0
8 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:53:38 0:53:38 8.0
9 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:53:47 0:53:47 9.0
10 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:53:55 0:53:55 10.0
11 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:55:08 0:55:08 11.0
12 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:55:30 0:55:30 12.0
13 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:55:56 0:55:56 13.0
14 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 0:57:28 0:57:28 14.0
15 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:58:32 0:58:32 15.0
16 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 0:58:47 0:58:47 16.0
17 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 0:58:49 0:58:49 17.0
18 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 0:58:53 0:58:53 18.0
19 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 0:59:34 0:59:34 19.0
20 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 0:59:56 0:59:56 20.0
21 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:00:57 1:00:57 21.0
22 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:01:16 1:01:16 22.0
23 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:02:53 1:02:53 23.0
24 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:03:10 1:03:10 24.0
25 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNF   30.0
25 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   30.0
25 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   30.0
25 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNS   30.0
25 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   30.0

Heat 2 - Jack and Jill Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:52:18 0:52:18 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:52:42 0:52:42 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:53:12 0:53:12 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:53:51 0:53:51 4.0
5 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:53:59 0:53:59 5.0
6 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:54:30 0:54:30 6.0
7 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:54:55 0:54:55 7.0
8 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:25 0:55:25 8.0
9 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:56:10 0:56:10 9.0
10 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 0:58:26 0:58:26 10.0
11 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:58:29 0:58:29 11.0
12 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:58:56 0:58:56 12.0
13 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:59:36 0:59:36 13.0
14 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 0:59:50 0:59:50 14.0
15 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:00:02 1:00:02 15.0
16 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:00:14 1:00:14 16.0
17 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:00:19 1:00:19 17.0
18 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:02:35 1:02:35 18.0
19 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:03:30 1:03:30 19.0
20 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:04:23 1:04:23 20.0
21 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:04:41 1:04:41 21.0
22 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:20:48 1:20:48 22.0
23 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW DNF   30.0
23 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW DNF   30.0
23 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNS   30.0
23 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   30.0
23 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   30.0
23 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   30.0
23 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNS   30.0

Heat 3 - Jack and Jill Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:56:39 0:56:39 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:58:23 0:58:23 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:59:15 0:59:15 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:59:27 0:59:27 4.0
5 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:59:59 0:59:59 5.0
6 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:00:30 1:00:30 6.0
7 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:01:50 1:01:50 7.0
8 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:02:01 1:02:01 8.0
9 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:02:30 1:02:30 9.0
10 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:02:40 1:02:40 10.0
11 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:04:29 1:04:29 11.0
12 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:05:26 1:05:26 12.0
13 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:05:40 1:05:40 13.0
14 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:05:52 1:05:52 14.0
15 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:05:54 1:05:54 15.0
16 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:06:13 1:06:13 16.0
17 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:06:42 1:06:42 17.0
18 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:06:46 1:06:46 18.0
19 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:07:04 1:07:04 19.0
20 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:07:08 1:07:08 20.0
21 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:07:22 1:07:22 21.0
22 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:07:29 1:07:29 22.0
23 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:08:10 1:08:10 23.0
24 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:08:29 1:08:29 24.0
25 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:09:25 1:09:25 25.0
26 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:12:16 1:12:16 26.0
27 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:14:59 1:14:59 27.0
28 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:19:31 1:19:31 28.0
29 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   30.0

Heat 4 - Jack and Jill Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:03:21 1:03:21 1.0
2 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:03:36 1:03:36 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:03:50 1:03:50 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:04:55 1:04:55 4.0
5 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:37 1:05:37 5.0
6 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:05:42 1:05:42 6.0
7 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:06:00 1:06:00 7.0
8 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:06:19 1:06:19 8.0
9 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:07:23 1:07:23 9.0
10 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:07:39 1:07:39 10.0
11 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:07:46 1:07:46 11.0
12 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:08:22 1:08:22 12.0
13 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:09:37 1:09:37 13.0
14 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:10:23 1:10:23 14.0
15 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:10:31 1:10:31 15.0
16 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:10:39 1:10:39 16.0
17 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:52 1:10:52 17.0
18 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:10:54 1:10:54 18.0
19 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:11:03 1:11:03 19.0
20 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:11:14 1:11:14 20.0
21 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:12:11 1:12:11 21.0
22 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:12:40 1:12:40 22.0
23 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:16:13 1:16:13 23.0
24 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:16:31 1:16:31 24.0
25 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:16:50 1:16:50 25.0
26 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:22:47 1:22:47 26.0
27 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW DNS   30.0
27 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   30.0
27 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNS   30.0

Heat 5 - Jack and Jill Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:58:05 1:58:05 1.0
2 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:58:10 1:58:10 2.0
3 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:58:35 1:58:35 3.0
4 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:58:37 1:58:37 4.0
5 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:59:53 1:59:53 5.0
6 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:59:58 1:59:58 6.0
7 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 2:00:30 2:00:30 7.0
8 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 2:02:22 2:02:22 8.0
9 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 2:03:22 2:03:22 9.0
10 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 2:03:51 2:03:51 10.0
11 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 2:05:08 2:05:08 11.0
12 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 2:06:43 2:06:43 12.0
13 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 2:07:02 2:07:02 13.0
14 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 2:08:08 2:08:08 14.0
15 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW RDGa   14.4
16 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 2:08:13 2:08:13 15.0
17 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 2:08:17 2:08:17 16.0
18 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 2:08:29 2:08:29 17.0
19 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 2:09:27 2:09:27 18.0
20 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 2:09:45 2:09:45 19.0
21 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 2:11:30 2:11:30 20.0
22 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 2:11:36 2:11:36 21.0
23 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 2:12:43 2:12:43 22.0
24 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 2:12:56 2:12:56 23.0
25 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 2:13:38 2:13:38 24.0
26 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 2:19:33 2:19:33 25.0
27 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 2:21:53 2:21:53 26.0
28 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 2:23:07 2:23:07 27.0
29 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 2:24:48 2:24:48 28.0

Heat 6 - Jack and Jill Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:02:42 1:02:42 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:03:35 1:03:35 2.0
3 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:04:35 1:04:35 3.0
4 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 1:04:53 1:04:53 4.0
5 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:05:21 1:05:21 5.0
6 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:05:44 1:05:44 6.0
7 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:05:50 1:05:50 7.0
8 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:07:25 1:07:25 8.0
9 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:08:41 1:08:41 9.0
10 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:09:19 1:09:19 10.0
11 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:09:42 1:09:42 11.0
12 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:09:53 1:09:53 12.0
13 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:10:04 1:10:04 13.0
14 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:10:39 1:10:39 14.0
15 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:10:44 1:10:44 15.0
16 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:10:51 1:10:51 16.0
17 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:10:57 1:10:57 17.0
18 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW 1:11:05 1:11:05 18.0
19 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:11:07 1:11:07 19.0
20 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:11:25 1:11:25 20.0
21 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:11:48 1:11:48 21.0
22 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:11:53 1:11:53 22.0
23 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:11:54 1:11:54 23.0
24 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:12:34 1:12:34 24.0
25 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:13:00 1:13:00 25.0
26 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:14:02 1:14:02 26.0
27 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:14:57 1:14:57 27.0
28 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:16:45 1:16:45 28.0
29 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:25:06 1:25:06 29.0

Heat 7 - Jack and Jill Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:51:50 0:51:50 1.0
2 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:52:03 0:52:03 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:53:05 0:53:05 3.0
4 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:54:52 0:54:52 4.0
5 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:55:05 0:55:05 5.0
6 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:10 0:55:10 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:25 0:55:25 7.0
8 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:55:50 0:55:50 8.0
9 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:57:01 0:57:01 9.0
10 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:57:05 0:57:05 10.0
11 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:57:18 0:57:18 11.0
12 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 0:59:30 0:59:30 12.0
13 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:00:17 1:00:17 13.0
14 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 1:01:35 1:01:35 14.0
15 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:01:43 1:01:43 15.0
16 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:01:47 1:01:47 16.0
17 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:02:06 1:02:06 17.0
18 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:02:45 1:02:45 18.0
19 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:02:56 1:02:56 19.0
20 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW 1:04:02 1:04:02 20.0
21 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:06:47 1:06:47 21.0
22 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:07:27 1:07:27 22.0
23 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:09:31 1:09:31 23.0
24 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:03 1:10:03 24.0
25 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:17:24 1:17:24 25.0
26 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe 1:21:49 1:21:49 26.0
27 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNF   30.0
27 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNF   30.0
27 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   30.0

Heat 8 - Jack and Jill Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 0:51:23 0:51:23 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 0:51:50 0:51:50 2.0
3 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 0:52:54 0:52:54 3.0
4 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 0:54:17 0:54:17 4.0
5 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 0:54:41 0:54:41 5.0
6 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 0:55:00 0:55:00 6.0
7 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 0:55:07 0:55:07 7.0
8 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 0:55:12 0:55:12 8.0
9 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 0:55:33 0:55:33 9.0
10 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW 0:56:36 0:56:36 10.0
11 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 0:57:21 0:57:21 11.0
12 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW 0:59:04 0:59:04 12.0
13 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 0:59:26 0:59:26 13.0
14 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 0:59:30 0:59:30 14.0
15 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:00:04 1:00:04 15.0
16 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:00:30 1:00:30 16.0
17 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:01:32 1:01:32 17.0
18 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:03:43 1:03:43 18.0
19 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:04:22 1:04:22 19.0
20 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:05:41 1:05:41 20.0
21 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:08:34 1:08:34 21.0
22 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:14:49 1:14:49 22.0
23 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW DNF   30.0
23 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW DNF   30.0
23 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW DNS   30.0
23 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNS   30.0
23 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   30.0
23 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNC   30.0
23 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   30.0

Heat 9 - Jack and Jill Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 51 X 2032 Peter Vaiciurgis Tina Babbage Coffs Harbour YC NSW 1:34:28 1:34:28 1.0
2 48 Carbon Neutral 2024 Hugh Tait Tara McCall Northbridge SC NSW 1:35:32 1:35:32 2.0
3 32 Finger Licking Good 1986 Rhys Mara Ali Chapman Coffs Harbour YC NSW 1:38:08 1:38:08 3.0
4 53 Aqua Rodent 2034 Rohan Nosworthy Sophie Holt Queens Lake SC NSW 1:39:07 1:39:07 4.0
5 52 Tempest 2033 Bryce Edwards Amanda Stern Cronulla SC NSW 1:39:22 1:39:22 5.0
6 40 California Times 2008 Chris Eddes Nicole Douglass Canberra YC ACT 1:39:24 1:39:24 6.0
7 21 Salty Lips 1933 Scott Day Holly Norris Toronto Amateur SC NSW 1:39:55 1:39:55 7.0
8 35 Dark side of the Moon 1998 Robert Fish Cassie Cause Taree Aquatic Club NSW 1:40:13 1:40:13 8.0
9 38 Saltwater 2006 David Aylward Charlotte Holliday Northbridge SC NSW 1:41:48 1:41:48 9.0
10 37 Rubber Chicken Rocket Car 2002 Craig Davidson Mel Davidson Canberra YC ACT 1:44:38 1:44:38 10.0
11 41 DNC 2013 Adam Ross Jenny Robertson BSC NSW 1:45:54 1:45:54 11.0
12 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:46:02 1:46:02 12.0
13 59 Gobi 2001 Frans Bienefelt Kim Dolan Coffs Harbour YC NSW 1:46:25 1:46:25 13.0
14 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:47:35 1:47:35 14.0
15 25 Bung it on 1946 Drew Van Ryn Katie Webb Cronulla SC NSW 1:47:36 1:47:36 15.0
16 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:48:01 1:48:01 16.0
17 27 Wind FX 1960 Scott Munro Rebekah Mapstone Port Hacking Open NSW 1:49:28 1:49:28 17.0
18 43 Shine 2016 Harry Lee Rosie Lee Northbridge SC NSW 1:50:26 1:50:26 18.0
19 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:11 1:51:11 19.0
20 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:53 1:51:53 20.0
21 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:52:17 1:52:17 21.0
22 45 Knot Again 2021 Neil Tasker Rebecca Wiley Cronulla SC NSW 1:55:06 1:55:06 22.0
23 56 Einhorn 2038 Tim Dunstan Christina Stewart Connells Point SC NSW DNF   30.0
23 29 Twisted Sister 1975 Andrew O'Brien Melissa Walker Wollahra SC NSW DNC   30.0
23 46 Matador 2022 Matt Dunstan Monique Atkins Connells Point SC NSW DNC   30.0
23 14 Hooters 1899 Guy Bellamy Jessica Mazalo Teralba SC NSW DNF   30.0
23 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNC   30.0
23 9 Captain Planet 1849 Steph Sheridan Harry Leafe DNF   30.0
23 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   30.0

Heat 1 - Veteran Fleet - 28 December 2011 at 14:30

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:36:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 14 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:53:41 0:53:41 1.0
2 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:55:30 0:55:30 2.0
3 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:55:44 0:55:44 3.0
4 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:55:46 0:55:46 4.0
5 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:56:16 0:56:16 5.0
6 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:57:19 0:57:19 6.0
7 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:31 0:58:31 7.0
8 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 0:59:03 0:59:03 8.0
9 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 0:59:56 0:59:56 9.0
10 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:00:57 1:00:57 10.0
11 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:01:16 1:01:16 11.0
12 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:02:51 1:02:51 12.0
13 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:03:10 1:03:10 13.0
14 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:06:03 1:06:03 14.0
15 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:06:37 1:06:37 15.0
16 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNF   22.0
16 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   22.0
16 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   22.0
16 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   22.0
16 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   22.0
16 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNS   22.0

Heat 2 - Veteran Fleet

Start: Heat 2, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00, Distance: 4.9 Nm, Course: Bate Bay S, Wind dir: S, Ave wind: 13 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:54:53 0:54:53 1.0
2 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:55:35 0:55:35 2.0
3 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:56:54 0:56:54 3.0
4 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:57:25 0:57:25 4.0
5 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:58:13 0:58:13 5.0
6 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:19 0:58:19 6.0
7 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 0:58:56 0:58:56 7.0
8 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 1:00:34 1:00:34 8.0
9 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:00:59 1:00:59 9.0
10 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:02:35 1:02:35 10.0
11 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:03:30 1:03:30 11.0
12 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:04:23 1:04:23 12.0
13 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:04:41 1:04:41 13.0
14 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:07:19 1:07:19 14.0
15 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:09:35 1:09:35 15.0
16 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:20:48 1:20:48 16.0
17 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW DNS   22.0
17 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNS   22.0
17 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   22.0
17 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   22.0
17 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNS   22.0

Heat 3 - Veteran Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 14
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:01:09 1:01:09 1.0
2 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:01:38 1:01:38 2.0
3 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:03:00 1:03:00 3.0
4 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:03:49 1:03:49 4.0
5 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:05:00 1:05:00 5.0
6 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:06:13 1:06:13 6.0
7 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:06:42 1:06:42 7.0
8 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:06:52 1:06:52 8.0
9 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:07:04 1:07:04 9.0
10 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:07:44 1:07:44 10.0
11 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:08:10 1:08:10 11.0
12 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:08:29 1:08:29 12.0
13 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:12:12 1:12:12 13.0
14 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:12:16 1:12:16 14.0
15 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:12:41 1:12:41 15.0
16 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:16:37 1:16:37 16.0
17 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:19:31 1:19:31 17.0
18 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   22.0
18 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   22.0
18 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   22.0
18 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   22.0

Heat 4 - Veteran Fleet - 29 Dec 2011 at 

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 15:45:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:05:19 1:05:19 1.0
2 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:06:55 1:06:55 2.0
3 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:08:22 1:08:22 3.0
4 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:08:56 1:08:56 4.0
5 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:07 1:09:07 5.0
6 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:09:35 1:09:35 6.0
7 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:52 1:10:52 7.0
8 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:10:54 1:10:54 8.0
9 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:11:03 1:11:03 9.0
10 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:11:56 1:11:56 10.0
11 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:12:11 1:12:11 11.0
12 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:13:05 1:13:05 12.0
13 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:13:54 1:13:54 13.0
14 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:14:57 1:14:57 14.0
15 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:16:13 1:16:13 15.0
16 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:22:47 1:22:47 16.0
17 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNS   22.0
17 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   22.0
17 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   22.0
17 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNS   22.0
17 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   22.0

Heat 5 - Veteran Fleet - 30 Dec 2011 at 14:00

Start: Heat 1, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00, Course: Bate Bay Port, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:57:59 1:57:59 1.0
2 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 2:03:51 2:03:51 2.0
3 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 2:05:25 2:05:25 3.0
4 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 2:05:32 2:05:32 4.0
5 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 2:06:49 2:06:49 5.0
6 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 2:06:58 2:06:58 6.0
7 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 2:08:08 2:08:08 7.0
8 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 2:09:09 2:09:09 8.0
9 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 2:09:27 2:09:27 9.0
10 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 2:09:37 2:09:37 10.0
11 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 2:11:30 2:11:30 11.0
12 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 2:12:43 2:12:43 12.0
13 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 2:13:17 2:13:17 13.0
14 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 2:14:33 2:14:33 14.0
15 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 2:14:54 2:14:54 15.0
16 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 2:16:15 2:16:15 16.0
17 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 2:21:53 2:21:53 17.0
18 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 2:23:07 2:23:07 18.0
19 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT 2:24:11 2:24:11 19.0
20 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 2:24:48 2:24:48 20.0
21 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   22.0

Heat 6 - Veteran Fleet - 31 Dec 2011 at 13:00

Start: Heat 6, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Distance: 5 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 Knots
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:08:30 1:08:30 1.0
2 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 1:09:05 1:09:05 2.0
3 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:10:44 1:10:44 3.0
4 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:10:49 1:10:49 4.0
5 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:10:51 1:10:51 5.0
6 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:10:57 1:10:57 6.0
7 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:11:07 1:11:07 7.0
8 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:11:54 1:11:54 8.0
9 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:11:59 1:11:59 9.0
10 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW 1:12:27 1:12:27 10.0
11 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:12:31 1:12:31 11.0
12 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:12:39 1:12:39 12.0
13 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:12:55 1:12:55 13.0
14 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:14:02 1:14:02 14.0
15 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW 1:14:53 1:14:53 15.0
16 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:15:31 1:15:31 16.0
17 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 1:15:49 1:15:49 17.0
18 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:16:45 1:16:45 18.0
19 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:57 1:16:57 19.0
20 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT 1:21:20 1:21:20 20.0
21 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW 1:25:06 1:25:06 21.0

Heat 7 - Veteran Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 7, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:56:55 0:56:55 1.0
2 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:57:40 0:57:40 2.0
3 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS 0:57:52 0:57:52 3.0
4 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 1:00:39 1:00:39 4.0
5 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:00:55 1:00:55 5.0
6 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:01:03 1:01:03 6.0
7 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:02:06 1:02:06 7.0
8 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:02:45 1:02:45 8.0
9 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:02:56 1:02:56 9.0
10 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:07:27 1:07:27 10.0
11 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:09:31 1:09:31 11.0
12 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:09:36 1:09:36 12.0
13 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:09:59 1:09:59 13.0
14 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:10:03 1:10:03 14.0
15 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:16:35 1:16:35 15.0
16 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:17:24 1:17:24 16.0
17 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNF   22.0
17 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNS   22.0
17 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNF   22.0
17 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNF   22.0
17 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   22.0

Heat 8 - Veteran Fleet - 2 Jan 2012 at 14:00

Start: Heat 8, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00, Distance: 7 Nm, Course: Bate Bay, Wind dir: NE, Ave wind: 17
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 0:56:32 0:56:32 1.0
2 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 0:57:43 0:57:43 2.0
3 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 0:57:54 0:57:54 3.0
4 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 0:58:48 0:58:48 4.0
5 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA 0:59:02 0:59:02 5.0
6 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:00:04 1:00:04 6.0
7 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:00:30 1:00:30 7.0
8 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:03:43 1:03:43 8.0
9 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:04:22 1:04:22 9.0
10 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW 1:04:30 1:04:30 10.0
11 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:05:41 1:05:41 11.0
12 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:07:00 1:07:00 12.0
13 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:08:34 1:08:34 13.0
14 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:09:11 1:09:11 14.0
15 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW 1:14:49 1:14:49 15.0
16 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS DNS   22.0
16 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNC   22.0
16 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW DNC   22.0
16 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   22.0
16 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   22.0
16 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   22.0

Heat 9 - Veteran Fleet - 3 Jan 2012 at 12:00

Start: Heat 9, Finishes: Finish time, Time: 12:05:00, Distance: 7 Nm, Course: Estuary 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15
Rank Bow No Name SailNo Skipper Crew Club State Elapsed Corrected Points
1 24 In a frenzy 1945 Duncan Dey Tim Dey Richmond River SRC NSW 1:42:42 1:42:42 1.0
2 57 Arctic 2040 Greg Rowsell Sam Bannon Port Dalrymple YC TAS 1:44:27 1:44:27 2.0
3 49 After Midknight 2027 Neil Murphy Jeremy Smith Cronulla SC NSW 1:44:54 1:44:54 3.0
4 44 Shameless 2020 Gary Bellemy Lisa Skelton Teralba SC NSW 1:46:02 1:46:02 4.0
5 50 Sirocco 2028 Philip Treloar Genelle Aldred Port Hacking Open NSW 1:47:35 1:47:35 5.0
6 42 The Force 2014 Peter Williams Matthew Williams Teralba SC NSW 1:47:42 1:47:42 6.0
7 54 Red Joker 2035 Adrian Adams Daniel Adams Brighton Seacliffe YC SA RDGa (ND) 0:00:00 6.7
8 33 Tigger Too 1996 Michael Tait Felicity Goldsack Northbridge S C NSW 1:48:01 1:48:01 7.0
9 39 Dark Horse 2007 Ross Munro Jamie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:11 1:51:11 8.0
10 18 Poor Tacking 1916 Col Tasker Kylie Tasker Port Hacking Open NSW 1:51:53 1:51:53 9.0
11 16 Sling Shot 1911 Paul Gurr Tiane Burwood Concord Ryde SC NSW 1:52:17 1:52:17 10.0
12 20 Sqawk 1929 Pete Van Ryn Terry Hall Cronulla SC NSW 1:54:52 1:54:52 11.0
13 34 Don't Panic 1997 Chris Larsen Nicholas Larsen Richmond River SRC NSW 1:56:17 1:56:17 12.0
14 22 Vitamin Sea 1939 Jeffrey Keane William Keane Cronulla SC NSW 2:03:02 2:03:02 13.0
15 31 Spinifex 1981 Peter Davis Matthew Davis Lindisfarne SC TAS OCS   22.0
15 26 Love and War 1951 Nick Reed Daniel Playfair Hunters Hill SC NSW DNC   22.0
15 23 Invisible 1940 David Bentley Jeremy Searle Northbridge SC NSW DNC   22.0
15 7 Ultra Violet 1827 Douglas Coleman Beata Lekki Cronulla SC NSW DNC   22.0
15 12 Havorn 1883 Iain Minto Nicholas Fisher Port Hacking Open NSW DNC   22.0
15 17 The Bear 1915 Michael Bannon Robyn Bannon Cronulla SC NSW DNC   22.0
15 19 Big Daddy Potato 1923 Bill Kerrigan Bruce Eddes Canberra YC ACT DNC   22.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
OCSOn course side at start or broke rule 30.1
RDGaRedress - average points for all races except the race in question
RDGa (ND)Redress - average points for all non discarded races except the race in question

www.cronullasc.com
secretary@cronullasc.com

www.ns14.org/australia/results/cronulla/
nsracesec@hotmail.com

Sailwave Scoring Software 2.4.5
www.sailwave.com